لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۰

واشنگتن پست: شدت بخشيدن به استفاده از هواپيماهای بی سرنشين در پاکستان برای يافتن بن لادن


یک روزنامه آمریکائی می گوید مقامات ایالات متحده و پاکستان تاکتیک های جستجو برای یافتن اوسامه بن لادن رهبر القاعده را عوض می کنند و بر استفاده از هواپیماهای جاسوسی بی سرنشين، اما مرگبار، در غرب پاکستان شدت می بخشند.

واشنگتن پست بنقل از مقامات می نویسد تعداد حملات موشکی چنین هواپیماهایی در سال گذشته بیش از سه برابر شده است. بگفته آنها مقامات پاکستان ۱۱ مورد از چنین حملاتی را در سال جاری گزارش دادند، این رقم در سال ۲۰۰۷ سه حمله بود.

واشنگتن پست می نویسد مقامات درگیر در این عملیات، حملات را بخشی از کوشش جدیدی برای فلج کردن فرماندهی مرکزی طالبان می نامند و می گویند امید از هدف گرفتن اعضای ارشد القاعده این است که نیروهای امنیتی را به محلی که بن لادن در آنجا بسر می برد هدایت کند.
دولت بوش در باره این گزارش هنوز اظهار نظر نکرده است. اما دینا پرینو سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه گفت پرزیدنت بوش از کوشش برای دنبال کردن بن لادن و پیروان او دست برنداشته است.

مقامات آمریکائی گفته اند آنها بر این گمانند که بن لادن و دیگر رهبران القاعده در مناطق قبیله ای پاکستان در امتداد مرز افغانستان پنهان هستند.

ایالات متحده در گذشته از هواپیماهای بی سرنشین برای هدف گرفتن ستیزه گران در امتداد مرز پاکستان با افغانستان استفاده کرده است.
از اواخر ماه اوت دست کم پنج حمله موشکی مظنون آمریکا عیله هدف هایی در مناطق وزیرستان شمالی و جنوبی در پاکستان صورت گرفته است. مقامات افغان، آمریکا و ناتو می گویند این مناطق بعنوان پناهگاه هایی برای طالبان و القاعده عمل می کنند.

واشنگتن پست می گوید مقامات آمریکائی شکست در یافتن بن لادن را بیشتر ناشی از ناتوانی در جمع آوری اطلاعات محرمانه در مناطق قبیله ای پاکستان می دانند.

XS
SM
MD
LG