لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۹

آزمايش بزرگترين اتم شکن جهان در سويس آغاز شد


يک گروه از دانشمندان اروپائی امروز، چهارشنبه، آزمايشی بلندپروازانه را شروع کرده اند که به گفته آنان می تواند به پرسش های راجع به آغاز کائنات پاسخ بدهد.

دانشمندان نخستين ذرات کوچکتر از اتم ، موسوم به پروتون را، با يک ماشين عظيم اتم شکن ده ميليارد دلاری، به يک تونل مدور زير زمينی بيست و هفت کيلومتری در نزديکی ژنو پرتاب کردند، که خود بخشی از ماشين اتم شکن است. اين ماشين هنگامی که با تمام قدرت کار کند قادر است ذرات پرتون را با سرعت نور و در محيطی مشابه فضا ازدو جهت مخالف و معکوس پرتاب کند.

دانشنمدان انتظار دارند برخورد پرتون ها به ايجاد حرارتی بی نهايت شديد و توام با انرژی در نقطه ای بسيار کوچک منجر شود.

مسئولان اين پروژه در سازمان اروپائی تحقيقات اتمی ميگويند ماشين اتم شکن می تواند همان شرايطی را که سر آغاز ايجاد کائنات بود، و به فرضيه انفجار بزرگ يا بيگ بنگ شهرت دارد، بوجود بياورد.

مسئولان پروژه همچنين ميگويند ماشين اتم شکن می تواند به تحقيق درباره بزرگترين سر ناشناخته در کائنات، موسوم به عنصر تاريک منجر شود، که تشکيل دهنده هشتاد درصد کائنات است.

بعضی از دانشمندان اروپائی و آمريکائی برای متوقف ساختن آزمايش به دادگاهها شکايت کرده اند. اين گروه از دانشمندان ميگويند آزمايش می تواند به ايجاد سياه چال های ميکروسکوپی فضائی با قدرت جاذبه ای عظيم منجر شود، که قادر خواهند بود کره زمين را ببلعند. اما مسئولان پروژه و بعضی ديگر از دانشمندان سرشناس اين نگرانی را مسخره توصيف کرده اند. به گفته آنان کره زمين همواره در معرض اشعه های کيهانی و برخوردهائی مشابه با آزمايش اخير است.

XS
SM
MD
LG