لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۰

موگابه و رهبران اوپوزيسيون زيمبابوه برای دومين روز به تبادل نظر پرداختند


رابرت موگابه رئیس جمهوری زیمبابوه و رهبران اوپوزیسیون امروز - سه شنبه - برای دومین روز در باره چگونگی تقسیم قدرت به بحث و تبادل نظر پرداختند.
روزنامه دولتی هرالد می گوید تابو امبکی رئیس جمهوری آفریقای جنوبی، پیشنهادی ارائه داده است که اساس مذاکرات بیشتر بین موگابه و مورگان چانگرای ، رهبر گروه اصلی اوپوزیسیون، جنبش برای تغییر دمکراتیک، را تشکیل خواهد داد.

مذاکرات روز دوشنبه بدون توافق پایان یافت، و منابع ناشناس در حزب حاکم برهبری موگابه می گویند آنها انتظار ندارند در ادامه مذاکرات نیز گشایشی صورت گیرد.

چانگرای طرح باقی ماندن موگابه در مقام ریاست جمهوری و کنترل بر نیروهای امنیتی را رد کرده است. بر اساس این طرح چانگرای بدون هیچ قدرت سیاسی واقعی نخست پست نخست وزیری را بر عهده خواهد گرفت.

موگابه تهدید کرده است که اگر چانگرای قرارداد تقسیم قدرت را امضا نکند، او یک دولت ائتلاف بدون حضور جنبش برای تغییر دمکراتیک تشکیل خواهد داد.
اما آرتور موتامبارا، رهبر یک جناح انشعابی اوپوزیسیون، روز دوشنبه گفت او هیچ معامله ای که جنبش را در بر نگیرد، با حزب حاکم انجام نخواهد داد.

حزب چانگرای در انتخابات پارلمانی ماه مارس کنترل پارلمان را بدست آورد، و در انتخابات ریاست جمهوری نیز بیشتر از موگابه رای کسب کرد. با این حال، نتوانست اکثریت را حائز شود و بدلیل حمله به هوادارانَش، که با تائید دولت صورت می گرفت، از رقابت در رای گیری دور دوم خودداری کرد. موگابه پیروز شد، و پایه های نزدیک به سه دهه حکومت خود را استوار ساخت.

رئيس جمهوری نارضایی را کمتر تحمل می کند، و منتقدین می گویند او اقتصاد کشور را به ویرانی کشانده است. موگابه تحریم های غرب علیه دولتش را مسئول بالا رفتن نرخ تورم و میزان بیکاری در زیمبابوه می داند.

XS
SM
MD
LG