لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۴

پرزيدنت بوش: خروج هشت هزار سرباز آمريکائی از عراق تا فوريه


رئيس جمهوری آمريکا می گوید او دستور می دهد هشت هزار سرباز آمريکائی تا فوریه از عراق خارج شوند.
پرزیدنت بوش این تصمیم را روز سه شنبه در سخنانی در دانشگاه دفاع ملی در واشنگتن اعلام کرد و گفت بدلیل کاهش شدید سطح خشونت در عراق، او قادر است سیاست "بازگشت با موفقیت" را اجرا کند.
شمار سربازان آمريکائی که در عراق باقی می مانند بازهم از تعدادی که پیش از صدور فرمان ریاست جمهوری برای اعزام سربازان اضافی در آنجا بودند، بالاتر خواهد بود.

آقای بوش گفت نیروهای عراقی بر عهده گرفتن مسئولیت هایی را در نبرد با شورشیان و تامین امنیت آغاز کرده اند. او بعنوان نمونه به استان انبار اشاره کرد و گفت آنجا دیگر در کنترل القاعده قرار ندارد و مردم عراق آنرا پس گرفته اند.

رئيس جمهوری همچنین گفت یک گردان تفنگداران دریایی که قرار بود در ماه نوامبر به عراق اعزام شود، به افغانستان خواهد رفت و یک تیپ رزمی نیز در ماه ژانویه رهسپار آن کشور خواهد شد.

آقای بوش هشدار داد در حالی که القاعده با فشار فزاینده در عراق روبرو است، تروریست ها بر کوشش در افغانستان می افزایند. او گفت موفقیت در افغانستان برای امنیت ایالات متحده و شریکانش در جهان آزاد حیاتی است.

آقای بوش همچنین عهد کرد از مبارزه پاکستان علیه نیروهای طالبان و القاعده که در امتداد مرز افغانستان عمل می کنند، حمایت کند. او می گوید تروریست ها "تهدیدی مرگبار" برای پاکستان هستند و اسلام آباد باید از تبدیل کشور به یک " پناهگاه امن" برای تروریستها جلوگیری کند.
ایالات متحده بیش از ۱۴۵ هزار سرباز در عراق و حدود ۳۴ هزار نفر در افغانستان دارد.

آقای بوش می گوید آمريکا از کشته شدن مردم بی گناه در حالی که سربازان آمريکائی نیروهای دشمن را دنبال می کنند متاسف است. کابل و اسلام آباد هردو از مرگ غیر نظامیان در حملات موشکی آمريکا شکایت کرده اند.

XS
SM
MD
LG