لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۵

در انفجار يک بمب در شرق افغانستان سه سرباز ائتلاف و يک پيمانکار افغان کشته شدنددر افغانستان، مقامات ناتو می گویند بمبی که هدف خود را گم کرده بود، دست کم دو غیر نظامی را در شرق کشور کشت و ۱۰ نفر را مجروح کرد.

بگفته مقامات، بمب که در جریان یک حمله هوائی بسوی مواضع ستیزه گران در ایالت خوست پرتاب شده بود، درست عمل نکرد و موجب شد بیش از دو کیلومتر دورتر از هدف مورد نظر فرود آید.
این حادثه در حالی روی می دهد که بر نگرانی از تلفات غیر نظامیان در افغانستان افزوده می شود. روز دوشنبه، مقامات وزارت دفاع آمریکا گفتند دولت در باره کشته شدن غیر نظامیان در یک حمله هوائی ائتلاف در ایالت هرات، در پی بدست آوردن عکس های جدید، دوباره تحقیق می کند.

مقامات افغان و آمریکا گفته اند در عملیات ۲۲ اوت حدود ۹۰ روستایی، از جمله ۶۰ کودک کشته شدند. تحقیقات اولیه ارتش آمریکا نشان داد ۵ تا ۷ غیر نظامی همراه با ۳۵ ستیزه گر کشته شدند.

در نقطه ای دیگر در شرق افغانستان، ائتلاف بفرماندهی آمریکا گفت روز سه شنبه در انفجار بمبی سه سرباز آن و یک پیمانکار افغان کشته شدند. ائتلاف در مورد ملیت سربازان و جزئیات حادثه توضیحی نداد.

دراین میان، رئیس پلیس ایالت اوروزگان می گوید روز سه شنبه در جریان یک حمله هوائی ائتلاف در جنوب این ایالت حداقل ۱۵ ستیزه گر کشته شدند. و مقامات افغان می گویند شامگاه دوشنبه در یک حمله هوائی ناتو، حداقل ۱۲ ستیزه گر، که اکثرا اهل چچن بودند، در ایالت پکتیا کشته شدند.

در همین حال، به گفته مقامات افغان روز سه شنبه انفجار بمبی که در یک موتورسیکلت کار گذاشته شده بود، یک سرباز افغان را کشت و دو دونفر دیگر را مجروح کرد. این حادثه در شهر قندهار روی داد.

XS
SM
MD
LG