لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۳

سرنوشت همکاری هسته ای آمريکا و هند در هيجده روز آينده روشن می شود


امروز، کنگره آمریکا از تعطیلات تابستانی بازمی گردد و تا بیست و ششم سپتامبر مشغول کار خواهد بود. بیست و ششم سپتامبر زمان نخستین مناظره تلویزیونی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری است و از آن پس تمام قانونگذاران در مجلس نمایندگان و یک سوم اعضای سنا درگیر کمپین انتخاباتی در ایالت های خود خواهند بود. انتخابات کنگره همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در چهارم نوامبر برگزار می شود. انتظار می رود تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری چند لایحه و توافقنامه در دستور کار قرار بگیرد.

لایحه انرژی که هدف از آن کاهش بهای سوخت و کاهش وابستگی آمریکا به واردات سوخت های فسیلی است از جمله لوایحی است که بسرعت در دستور کار قرار می گیرد و انتظار می رود در فاصله هیجده روز دوره کاری کنگره تصویب شود.

یکی از طرح های جنجالی که احتمال می رود در این فاصله تصویب شود توافقنامه همکاری هسته ای غیرنظامی آمریکا و هند است. دولت بوش پس از جلب موافقت گروه چهل و پنج کشوری تامین کنندگان مواد و تجهیزات هسته ای اینک تنها نیاز به موافقت کنگره دارد.
تصویب کنگره راه تامین نیاز رو به فزونی هند به انرژی را هموار خواهد کرد و یک بازار هسته ای چند میلیارد دلاری را میان دو کشور رونق می بخشد.

مخالفان توافقنامه در کنگره معتقدند واشنگتن با تصویب این توافقنامه هند را که به آزمایش اتمی دست زده از قوانین منع گسترش جنگ افزار هسته ای مستثنی می کند و به موضع آمریکا در بسیج جامعه جهانی علیه برنامه هسته ای ایران لطمه می زند.

XS
SM
MD
LG