لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۶

افزايش قيمت شاخص های اصلی بازارهای آسيائی


بازارهای آسیایی امروز دوشنبه وضعیت خوبی داشتند و قیمت شاخص های اصلی افزایش یافت. گفته شد اقدام بی سابقه بانک مرکزی آمریکا برای کنترل دو موسسه مالی بزرگ این کشور " فنی می FANNIE MAE و فردی مک FREDDIE MAC سبب افزایش قیمت شاخص های سهام آسیایی شده است .

در بازار سهام ژاپن شاخص نیکی NIKKEI که از میانگین نرخ سهام ۲۲۵شرکت بزرگ در بازار سهام توکیو برآورد می شود ۴۱۲ واحد، معادل تقریبی بیش از۳ درصد افزایش یافت و در۱۲ هزار و ۶۲۴ واحد بسته شد.

در بازار سهام هنک کنگ شاخص HANG SENG هنگ سنگ ۸۶۱ واحد ، معادل تقریبی بیش از ۴ درصد افزایش یافت و در ۲۰ هزار و ۷۹۴ بسته شد.
همچنین وضعیت بازارهای تایوان، سئول، بمبئی، سنگاپور، بانکوک، جاکارتا، مانیل و استرالیا خوب بود و قیمت شاخص ها با افزایش مواجه شد. هر چند در بازار سهام چین شاخص شانگهای در پی انتشار زیان های مربوط به بخش مسکن، پالایشگاه ها و صنعت هواپیمایی، بیش از ۲ درصد افت کرد.

در بازار معاملات ارزی دلار آمریکا در مقابل ین ژاپن نسبت به روز جمعه افزایش یافت .

همچنین در بازار مبادلات فلزات گران بها، قیمت جهانی طلا افزایش یافت و هر اونس طلا ۸۰۶ دلار و ۲۲ سنت معامله شد. خبرها از لندن حکایت از آن دارد که هر اونس طلا ۸ دلار و ۸۲ سنت در بریتانیا افزایش یافته و هر اونس به ۸۱۲ دلار و ۳۲ سنت رسیده است.
در همین حال قیمت نفت نیز بشکه ای ۱ دلار و ۱۳ سنت افزایش یافت و به بشکه ای یکصد و ۷ دلار ۳۶ سنت رسید گفته شد بالا رفتن قیمت جهانی نفت به نشست کشورهای صادر کننده نفت اوپک در روز سه شنبه بستگی دارد که پیش بینی می شود بر میزان سقف تولید اوپک اثر بگذارد و سبب کاهش آن شود.

روز یکشنبه، هنری پائولسون ، وزیر خزانه داری آمریکا اعلام کرد کنترل شرکت های فَنی می و فردی مک را که بزرگترین وام دهنده گان مسکن هستند، بر عهده می گیرد. با این اقدام ، شرکت های فوق به وجوه دولتی دسترسی بیشتری خواهند داشت و مدیران ارشد شرکتها نیزعوض می شوند.
وزیر خرانه داری آمریکا گفت این شرکت ها آنقدر بزرگ و تنیده در اقتصاد آمریکا هستند که سقوط آنها در داخل آمریکا و در بازارهای بین المللی آشوبی ایجاد می کند. دولت آمریکا می گوید بدست گرفتن کنترل این دو شرکت یک اقدام اضطراری برای جلوگیری از میلیاردها دلار ضرر به دلیل سقوط بازار مسکن و ورشکستگی کامل این شرکتها است.

XS
SM
MD
LG