لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۵

گردباد آيک سواحل شمال شرقی کوبا را با سرعت ۱۵۵ کيلومتر در ساعت درنورديد


در آمریکای مرکزی، گزارش ها از کاهش شدت گردباد دریایی آیک هنگام برخورد با سواحل کوبا حکایت دارد. انتظار می رود گردباد آیک پس ازعبور از کوبا، هنگام نزدیک شدن به خلیج مکزیک وسواحل جنوبی آمریکا بار دیگر شدت گیرد.

عبور گردبادهای دریایی گوستاو، هانا و آیک از جزایر آمریکای مرکزی، دریکهفتهء گذشته نزدیک به ۵۵۰ کشته برجا گذاشته است.

گردباد آیک یکشنبه شب سواحل شمال شرقی کوبا را با سرعت ۱۵۵ کیلومتر در ساعت درنوردید. مرکز ملی توفان های دریایی در آمریکا اعلام کرد سرعت توفان هنگام برخورد با سواحل کوبا از ۲۰۰ کیلومتر به ۱۵۵ کیلومتر کاهش یافت؛ اما آن جزیره همچنان در معرض باد و باران های سنگین قرار دارد. همچنین، انتظار می رود توفان آیک در مسیر خود به سوی سواحل ایالت فلوریدای آمریکا، بار دیگر شدت گیرد.

پیش بینی شده است ارتفاع باران های ناشی از گردباد گرمسیریٍ آیک در نقاط مختلف جزیرهء کوبا به ۱۵ تا ۳۰ سانتیمتر، و در برخی نقاط تا ۵۰ سانتیمتر برسد؛ که در آن صورت با خطر سیلاب و گل رانش همراه خواهد بود.

مقامات کوبا می گویند پیش از رسیدن آیک به آن کشور، بیش از ۸۰۰ هزار نفر از ساکنان مناطقی را که در تهدید سیلاب قرار دارند، به پناهگاه ها و نقاط مرتفع هدایت کرده اند. گردباد در سر راه خود خانه ها و کشتزارهای بسیاری را ویران کرد.
گردباد آیک از نیمه شب دوشنبه از کوبا برخاست، و در هر ساعت ۲۱ کیلومتر به سمت شمال و غرب نزدیک می شود. آیک هنگام نزدیک شدن به جزایر باهاما ۲۱۷ کیلومتر در ساعت سرعت داشت.

در هائیتی- که هنوز از عبور گردباد هانا قامت راست نکرده، مورد هجوم آیک قرار گرفته است - صلحبانان سازمان ملل متحد تلاش دارند تا با حفظ نظم، کمک های غذایی را میان ساکنان آن جزیرهء توفان زده تقسیم کنند. آیک در هائیتی تا کنون ۵۸ کشته برجا گذاشته است.

هوبرت اینگرام نخست وزیر هائیتی پیشتر در یک کنفرانس خبری هشدار داده بود که آیک گردبادی بسیار خطرناک است و خسارات فراوانی برجا خواهد گذاشت. وی از مردم خواست تا با اقدامات احتیاطی و پیشگیرانه، به هر چه کمتر شدن تلفات و خسارات کمک کنند.

در جزایر پروویدانسیل، ترک و کایکو، سیل وتوفان ۸٠% از خانه ها و کشتزارها را نابود کرده است. سقف تعدادی از ساختمان های مسکونی و تجاری کنده شده، و درختان بسیاری زیادی ریشه کن شده اند. پیش از رسیدن توفان گرمسیریِ آیک، گردباد دریایی هانا در آن جزایر کوچک آمریکای مرکزی جان ۱۶۷ نفر را گرفت.

در حالی که گردباد آیک همچنان در سواحل جنوبی و شرقی آمریکا می تازد، برای ساکنان جزایر موسوم به کی آیلندز در مسیر کوبا به ایالت فلوریدای آمریکا هشدار توفان صادر شده؛ و به گردشگران در سواحل جنوب شرقیِ آمریکا دستور داده شده است آن منطقه را ترک کنند.
پرزیدنت بوش در ایالت فلوریدا وضعیت فوق العاده اعلام کرده است.

XS
SM
MD
LG