لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۳

اتحاديه اروپا خواستار همکاری نزديک با آمريکا در مقابله با بحران گرجستان است


وزير امورخارجه ايتاليا ميگويد اتحاديه اروپا خواستار همکاری نزديک با آمريکا در مقابله با بحران گرجستان است.

فرانکو فراتينی اين نظر را امروز، يکشنبه، پس از مذاکراتی که با ديک چينی معاون رياست جمهوری آمريکا در حاشيه يک کنفرانس اقتصادی در ايتاليا داشت ارائه داد. فراتينی گفت هردو در ضرورت همکاری قاطع ميان اروپا و آمريکا در مورد آنچه که او بحران قفقاز ناميد اتفاق نظر داشتند.

چينی روز شنبه عمليات روسيه در گرجستان را توهينی به معيارها و ضوابط دنيای متمدن ناميد. وی از کشورهای غربی خواست عليه آنچه اقدامات متکبرانه و رو به افزايش روسيه توصيف کرد، بايستند.

دميتری مدويدوف رئيس جمهوری روسيه روز شنبه در مسکو گفت روسيه کشوری است که از اکنون و پس از جنگ ماه گذشته در گرجستان بايد روی آن حساب شود.

نيکلا سارکوزی رئيس جمهوری فرانسه قرار است روز دوشنبه به روسيه و گرجستان برود. انتظار ميرود وی روسيه را برای عمل کردن به آتش بسی که با ميانجيگری فرانسه حاصل شد، و ماه گذشته روسيه آن را امضا کرد، زير فشار بگذارد.

مقامات اتحاديه اروپا برای اعزام ناظران غير نظامی به گرجستان توافق کرده اند.

برنارد کوشنر وزير امورخارجه فرانسه ميگويد اعضای اتحاديه اروپا همچنين در مورد تحقيقات راجع به وقايعی که به جنگ در گرجستان منجر شد اتفاق نظر دارند. وی گفت اتحاديه اروپا از تحريم عليه روسيه بر سر اين منازعه استفاده نخواهد کرد.

نيروهای روسيه ماه گذشته در واکنش به اقدام گرجستان برای پس گرفتن کنترل بر منطقه انشعابی اوسيتيای جنوبی به گرجستان ريختند.

XS
SM
MD
LG