لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۳

گزارش: توفان دريائی هنا به شرق آمريکا رسيد


توفان دريايی هنا همراه با باد های سهمگين و باران شديد از کنار جزاير باهاماس گذشت و به سوی ايالات متحده در حرکت است .

در حاليکه توفان استوايی هنا در حين عبور از هائيتی و جمهوری دومينيکن خسارت و تلفات بسياری را به جای گذاشته، هراس از نزديک شدن آيک توفان دريايی عمده ديگری شدت می يابد.

***


توفان استوايی هنا در حالی که خسارت و تلفات بسياری را در مسير خود به جای گذاشته به سوی سواحل جنوب شرقی ايالات متحده در حرکت است .

توفان هنا در هائيتی موجب کشته شدن ده ها نفر شد و زندگی ٢٥٠ هزار نفر ديگر را مختل کرد و هم اکنون ٥٤ هزار نفر در آن کشوردر اردوگاه های موقتی زندگی می کنند.

باد بسياری از خانه ها را ويران کرد. ساکنان شهر ها و روستا ها به بام منازل خود پناه بردند و جسد حيوانات در آب های گل آلود ديده می شد.

جمهوری دومينيکن نيز از اين توفان ايمن نماند.

روز پنجشنبه باران های استوايی هنا، خيابان های سانتو دومينگو پايتخت جمهوری دومينيکن را پوشاند و باد های شديد در نواحی ساحلی درختان را ريشه کن کرد و سيلاب جاده ها را فرا گرفت.

ميزان سيلاب به قدری بود که تپه ها چون جزايری بودند که در ميان آب احاطه شده اند.

بدليل مسدود شدن جاده ها رساندن آذوقه و مواد ضروری به برخی از مناطق فقط با هليکوپتر امکان پذير بود و بسياری برای دسترسی به اين مواد ناگزير به شنا کردن در آب های گل آلود شدند.

توفان هنا با گذشتن از کنارجزاير باهاماس عازم ايالت های ساحلی کارولينای شمالی و جنوبی ايالات متحده شد وانتظار می رود حداکثر تا روز شنبه به اين سواحل برخورد کند.

در حالی که روز پنجشنبه سرعت باد های توفان هنا به ١٠٠ کيلومتر در ساعت رسيد اين احتمال وجود دارد که تا رسيدن اين توفان به سواحل آمريکا بر سرعت باد و شدت توفان افزوده شود.

بدليل شدت توفان و از آن جا که پيش بينی دقيق مسير آن ميسرنيست در نواحی ساحلی کارولينای جنوبی و شمالی و جورجيا وضعيت آماده باش بر قرار است.

در همين حال توفان استوايی ديگری که از لحاظ شدت در رديف توفان های درجه ٤ طبقه بندی شده است با باد هايی به سرعت ٢٢٠ کيلومتر در ساعت از سمت شرق نزديک می شود و پيش بينی شده تا روز دوشنبه به جزاير باهاماس برسد.

اين سومين توفان موسمی عظيم اقيانوس اطلس در سال جاری است. اين توفان ها معمولاً از ژوئن تا نوامبر ادامه می يابند.

دو توفان عمده ديگر برتا و گوستاو بودند که موجب مرگ ١١٢ نفر در نواحی کاراييب شدند.XS
SM
MD
LG