لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۴

گزارش: روسيه با توجيه حريم امنيتی به تحکيم مواضع در گرجستان ادامه ميدهد


ديک چينی معاون رئيس جمهوری آمريکا هنگام بازديد از گرجستان، رفتار اخير روسيه در بحران آن کشور با همسايه جنوبی خود را عملی «زورمندانه، يکجانبه و غير مشروع» برای تغيير مرزهای کشور ديگری خواند. آقای چينی در سفر به منطقه قفقاز تا بحال از آذربايجان و گرجستان ديدن کرده و قرار است در ديدار از کيف پايتخت اوکراين با رئيس جمهوری آن کشور نيز ملاقات و مذاکره کند.

روز چهارشنبه معاون رئيس جمهوری آمريکا در بازديد از باکو پايتخت آذربايجان از امنيت منطقه قفقاز بعنوان يکی از منافع «عميق و پايدار» ايالات متحده نام برده بود، و روز گذشته در بياناتی در تفليس يکبار ديگر بر تعهد آمريکا به عضويت آينده گرجستان در سازمان پيمان آتلانتيک شمالی (ناتو) تأکيد کرد. در خبر ديگری در رابطه با گرجستان، روز گذشته ديميتری مدويدف رئيس جمهوری روسيه هر گونه مذاکره با ميخائيل ساکاشويلی رئيس جمهوری گرجستان را رد کرد.

***


ديک چينی معاون رئيس جمهوری آمريکا در مهمترين بخش سفر يک هفته ای خود به ناحيه قفقاز از گرجستان ديدن کرد، کشوری کوچک و استراتژيک در جنوب روسيه که اوائل ماه گذشته شاهد تجاوز نظامی همسايه شمالی خود، منفک شدن دو ايالت، و شناسائی استقلال آنها از جانب مسکو بود.

روز گذشته ديميتری مدويدف رئيس جمهوری روسيه در مصاحبه با يکی از شبکه های تلويزيونی ايتاليا صريحاً از همتای گرجی خود بعنوان يک «جسد سياسي» نامبرده بود. ميخائيل ساکاشويلی بعد از ملاقات با ديک چينی، گرجستان را کشوری خواند که علی رغم بحران ناشی از تجاوز نظامی روسيه، تلاش های خود را معطوف برقراری روابط سياسی صلح آميز کرده است.

اما معاون رئيس جمهوری آمريکا با به چالش کشيدن نيات کرملين در جريان بحران گرجستان، بر اثر منفی بحران اخير بر اعتبار مسکو بعنوان يکی از «بازيگران بين المللي» تاکيد کرد. خسارات ناشی از جنگ با روسيه در بحران اخير باعث شد تا ايالات متحده مبلغ يک ميليارد دلار کمک اقتصادی برای بازسازی گرجستان اختصاص دهد، و هم اکنون يکی از ناوهای موشک انداز نيروی دريائی آمريکا بنام مک فالز، با محموله ای تقريبا ۵۵ تنی از کمک های انسانی در نزديکی بندر باتومی گرجستان لنگر انداخته است.

يک هفته بعد از شروع بحران اخير ميان مسکو و تفليس، رئيس جمهوری روسيه متعهد شد نيروهای نظامی آن کشور را بر اساس قرارداد آتش بس تا مواضع آن ها قبل از شروع درگيری ها در ۷ اوت عقب بکشاند، کرملين بطور غير متعارف و يکجانبه در ۲۶ اوت استقلال اوستيای جنوبی و آبخازيا را به رسميت شناخت، و هنوز بخشی از نيروهای نظامی روسيه با توجيهاتی مبهم و نا مشخص مانند ايجاد «حريم امنيتی،» به تحکيم مواضع خود در اطراف دو استان جدائی طلب گرجستان ادامه می دهند.


XS
SM
MD
LG