لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۳

رايس از سفر تاريخی به ليبی به تونس رفت و بر ضرورت اصلاحات تاکيد گذاشت


کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه امریکا بر انجام اصلاحات دمکراتیک در تونس تاکید گذاشته است.

رایس که روز جمعه با زین العابدین بن علی رییس جمهوری تونس ملاقات کرد، همچنین در باره مقابله با تروریسم و مسائل داخلی تونس با او به تبادل نظر پرداخت.

خانم رایس از لیبی به تونس رفت.

او که بعنوان نخستین دیپلمات ارشد در مدت بیش از نیم قرن قدم برخاک لیبی گذاشته است، روز جمعه در طرابلس با معمر قذافی ملاقات کرد و گفت مناسبات دو کشور بسوی آغازی خوب پیش می رود. با این حال اظهار داشت دو کشور برای پیشبرد روابط راهی طولانی در پیش دارند.

رایس این نظر را در پی دیداری مهم با رهبر لیبی ابراز داشت و در یک کنفرانس خبری گفت آنها در باره همکاری در زمینه های تجارتی، فرهنگی و آموزشی بحث کردند .

محمد عبدالرحمان شلغم وزیر امور خارجه لیبی نیر گفت طرفین همچنین در باره مقابله با تروریسم، وضع عراق و منطقه دارفور در سودان به تبادل نظر پرداختند.

رایس گفت دیدار او از لیبی نشان می دهد ایالات متحده دشمنان همیشگی ندارد، اما یاد آور شد ایالات متحده و لیبی برای پیشبرد مناسبات خود راهی طولانی در پیش دارند.

امریکا در سال ۱۹۸٦ مجتمع ریاست جمهوری لیبی را بتلافی آنچه درگیری آن کشور در یک حمله تروریستی علیه امریکائیان نامید، بمباران کرد.

انتظار می رفت رایس قذافی را برای اجرای توافقی که بر اساس آن لیبی قبول کرد دعاوی مربوط به حملات تروریستی در دهه 1980 را جبران کند، زیر فشار بگذارد.

منتقدین می گویند رایس پیش از سفر باید منتظر می ماند لیبی غرامت ها را پرداخت کند.

این توافق که ماه پیش امضا شد، همچنین از واشنگتن می خواهد بابت حمله هوائی سال ۱۹۸۷ امریکا به طرابلس و شهر بنغازی غرامت بپردازد.

بهبود مناسبات امریکا و لیبی که در دهه هفتاد قطع شد، در سال ۲۰۰۳ و پس از آن آغاز شد که لیبی مسئولیت عملیات تروریستی را پذیرفت و موافقت کرد به برنامه تولید تسلیحات انهدام جمعی پایان دهد.

XS
SM
MD
LG