لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۷

گزارش: توفان دريائی هنا پس از عبوری مرگبار و ويرانگر از هائيتی به آمريکا رسيد


از نازی پويا

توفان استوایی هنا با باد های شدید و باران های سیل آسا به سواحل کارولینای جنوبی و شمالی برخورد کرد و امروز و فردا در مسیر خود از سایر ایالت های کناره اقیانوس اطلس نیز عبور خواهد کرد.


امواج بلند در نواحی ساحلی کارولینای جنوبی مشاهده شده و آب برخی از خیابان ها را فراگرفته است.

با وجود این که انتظار می رود این توفان به سرعت نواحی ساحلی را ترک کند سازمان های امداد رسانی و کارکنان شرکت های برق و گاز برای کمک رسانی و تعمیر خسارت های احتمالی در حال آماده باش هستند و در برخی از بخش های کارولینای جنوبی و شمالی به مردم هشدار داده شده که منازل خود را ترک کنند و برای احتیاط پناهگاه ها به روی مردم گشوده شده است.

از آن جا که احتمال نمی رفت هنا به یک توفان دریایی مهیب تبدیل شود بسیاری خانه های خود را ترک نکرده و فقط منازل خود را برای مقابله با توفان تجهیز کردند.

برای مقابله با این توفان از ایالت جورجیا در جنوب تا رود آیلند در شمال وضعیت آماده باش اعلام شده است.

در همین حال در هائیتی، نیرو های صلح بان سازمان ملل، امداد رسانی به نواحی توفان زده را ادامه می دهند.

بدنبال توفان هنا که چهار روز هائیتی را در نوردید بسیاری از خانه ها مملو از آب شد، مردم بر بام منازلشان پناه گرفتند و وسائل خانگی به همراه اجساد مردم و حیوانات در آب های گل آلود شناورشد.

با فرو کش آب و یافتن اجساد بیشتر انتظار میرود شمار کشته شدگان که صدو سی و هفت نفر اعلام شده بود افزایش یابد.

از آنجا که بسیاری از جاده ها در مناطق توفان زده هائیتی زیر آب فرو رفته، با پایان گرفتن باران، امداد رسانی از طریق هوا آغاز شده است و دست کم هشت هلی کوپتر سازمان ملل برای توفان زدگان آذوقه و مواد اضطراری را حمل کردند.

ولی انتظار می رود آسمان آبی و این آرامش موقتی باشد زیرا که پیش بینی می شود آیک، توفان استوایی دیگری که از لحاظ شدت در ردیف توفان های درجه سه طبقه بندی شده است روز یک شنبه از شمال هائیتی عبور کند و امداد رسانی به هزاران توفان زده ای را که بدون آب آشامیدنی و آذوقه در میان آب محاصره شده اند مشکل تر سازد.

جزایر باهاماس نیز برای مقابله با آیک آماده می شوند.

این توفان با سرعتی برابر با بيست و چهار کیلومتر در ساعت و بادهایی به سرعت صدو هشتاد و پنج کیلومتر در ساعت به سوی جزایر باهاماس در حرکت است.

هوبرت اینگرام نخست وزیر باهاماس در ناسائو نزدیک شدن آیک را هشدار داد و از مردم خواست آن را جدی بگیرند.

دولت باهاماس از جهانگردان خواسته است نواحی ساحلی را ترک کنند.

انتظار می رود توفان آیک که سومین توفان موسمی عظیم اقیانوس اطلس در سال جاری است در اواسط این هفته به سواحل فلوریدا برخورد کند.

XS
SM
MD
LG