لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۰

گزارش تحليلی: تيم ملی جوانان بسکتبال ايران جهانی شد


تيم ملی بسکتبال جوانان ايران

با کسب پيروزی برابر تيم جوانان سوريه ضمن راهيابی به فينال رقابتهای قهرمانی آسيا - جوازحضور درمسابقات قهرمانی جوانان جهان را نيز بدست آورد. دربيستمين دوره رقابتهای بسکتبال قهرمانی جوانان آسيا- که در تهران برگزار ميشود- عصر روز پنجشنبه (١٤ شهريور)- درمرحله نيمه پايانی - تيم ايران در مصاف با تيم سوريه با نتيجه نزديک ٨٠ بر ٧٨ به پيروزی رسيد و راهی ديدار فينال شد.

تيم ايران که در وقت ابتدايی اين ديدار از حريف خود عقب افتاده بود- موفق شد در كوارتر دوم با حساب ٢٣ بر ١٥ سوريه را مغلوب كند. ولی در وقت چهارم و پايانی با اين تيم به نتيجه تساوی ١٤ به ١٤ رسيد. در خاتمه- جوانان بسکتباليست ايرانی تنها با اختلاف دو امتياز شاهد پيروزی را در آغوش کشيدند. در اين ديدار محمد حسن زاده با ٢٧ امتياز- موثرترين و پُرامتياز آورترين بازيکن ميدان بود.

تيم ايران که در ديدار مرحله گروهی همين مسابقات- توانسته بود سوريه را با ٢٧ امتياز اختلاف شکست دهد در اين ديدار که برای راهيابی به فينال و رقابتهای جهانی ٢٠٠٩ بود -به سختی از سد اين تيم گذشت. با اين پيروزی- تيم ملی جوانان بسکتبال ايران برای سومين بار در چهار دوره گذشته اين رقابتها- به ديدار فينال راه پيدا ميكند.

هرچند که ايران به ديدار فينال بازيها راه يافت اما به اعتقاد اغلب کارشناسان و حتی مسولان ومربيان تيم بسکتبال جوانان ايران - اين تيم در ديدارِ نيمه نهايی- برابر سوريه شکننده ظاهر شد و مدير تيمهای ملی بسکتبال ايران- محمدرضا مشحون – پس از اين ديدار- با اشاره به بازی ضعيف تيم ايران در اين مسابقه - اعتراف کرد که پتانسيلِ بسکتبالِ جوانان ايران بيشتر از نتيجه اين ديدار است. وی گفت که بدليل المپيک توجه کادر سرپرستی بسکتبال به رقابتهای پکن- به تيم جوانان- توجه کافی نشده است. بهر حال جوانان بسکتباليست ايرانی که در ديدارهای گذشته- بارها شايستگی خود را به نمايش گذارده اند- بايد در فينال با تيمی به مراتب قوی تر از سوريه دست و پنجه نرم کنند.

حريف ايران در فينال

از سوی ديگر تيم قزاقستان- با شکست ژاپن به فينال رسيد. اين تيم در ديدار امروز خود مقابل ژاپن موفق شد- با حساب ١٠٣ به ٧٨ به پيروزی دست يابد و در فينال- حريف تيم ايران شود.

پرافتخارترين تيم آسيا ناکام بزرگ

اما تيم بسكتبال جوانان چين كه با ٨ بار قهرمانی- پرافتخارترين تيم آسيايی محسوب ميشود- فردا (جمعه- پانزدهم شهريور ماه) برای تصاحب عنوان پنجم به ميدان ميرود. چرا که اين تيم ٨٦ بر ٦٣ فيليپين را مغلوب كرد و بايد با تيم كره جنوبی مسابقه دهد. تيم چين به غير از بازی با سوريه که بدليل اعتراض به داوری وراٌی صادره از سوی هيات ناظران کنفدراسيون بسکتبال آسيا به باخت فنی محکوم شد- در ساير ديدارهای خود به پيروزی رسيد اما به سکو راه نيافت.

همچنين تيم فيليپين كه در آخرين ديدار خود در مرحله دوم مسابقات موفق به شكست تيم ايران شد- جمعه- برای كسب مقام هفتم به مصاف لبنان ميرود. لبنان در ديدارامروز خود مقابل - کره جنوبی شکست را پذيرفت. تيم کره جنوبی ٩٣ به ٧٢ از سد لبنان گذشت و خود حريف چين شد. همچنين عنوان رده نهمی بيستمين دوره مسابقات بسکتبال قهرمانی جوانان آسيا نيز به تيم تايوان رسيد. در ادامه سومين مرحله اين رقابت ها تيم تايوان با نتيجه ١١٢ بر ٨٩ موفق به شکست اُردن شد و در رده نهم اين رقابت ها قرار گرفت. تيم بسکتبال جوانان هند نيز به رده سيزدهمی مسابقات اکتفا کرد. تيم بسکتبال هند- برای رسيدن به اين مقام- برابر امارات با نتيجه ٧٨ بر ٧٥ به برتری دست يافت.

بسکتبال ايران بار ديگر جهانی شد

اما بسکتبال ايران که يکبار در ردهٌ اميد به رقابتهای جهانی راه يافت و در سال ٢٠٠٣ نيز در مسابقات بسکتبال جوانان جهان در يونان حضور داشت- بار ديگر به رقابتهای جهانی که اينبار در نيوزلند برگزار ميشود راه يافت.

گفتنی است -سه تيم برتر اين رقابتها جواز حضور در مسابقات بسكتبال قهرمانی جوانان جهان را كسب ميكنند. ايران با اين پيروزی- نخستين تيم آسيايی است که در ايندوره- جواز حضور در مسابقات جهانی ٢٠٠٩ را به دست آورده است.

XS
SM
MD
LG