لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۴

خبرنگار آمريکائی: دولت بوش در باره مقامات عراقی جاسوسی کرده است


یک خبرنگار ارشد آمريکائی می گوید دولت بوش در باره مقامات عراقی، از جمله نوری المالکی نخست وزیر جاسوسی کرده است.
روزنامه واشنگتن پست در شماره روز جمعه - امروز - به بررسی کتاب تحقیقاتی "باب وودوارد" پرداخته است که در آن در مورد مالکی بنقل از یک منبع گفته می شود "ما از تمام حرف هایش آگاه هستیم."

کتاب وودوارد، با عنوان "جنگ درون: تاریخچه پنهانی کاخ سفید" که قرار است روز دوشنبه منتشر شود، بر مصاحبه ها با منابع اطلاعاتی، دیپلماتیک و نظامی ، و نیز دو مصاحبه ضبط شده با پرزیدنت بوش استوار است.

کاخ سفید مشخصا در مورد اتهام جاسوسی اظهار نظر نکرده است. یک سخنگوی دولت عراق گفت اگر درست باشد " نشان می دهد که اعتمادی در کار نیست" و افزود بغداد از واشنگتن خواهد خواست توضیح دهد.

بنا به نوشته واشنگتن پست، وودوارد بر این نظر است که علیرغم آنچه دولت بوش گفته است، افزایش شمار سربازان در عراق در سال گذشته عامل اصلی کاهش خشونت در کشور نبود. بر عکس، وودوارد به آنچه آنرا برنامه های پنهانی "ضربتی" برای دنبال کردن و کشتن رهبران شورش می نامد اشاره می کند.

کتاب همچنین در کاهش خشونت به اقدامات مقتدی صدر روحانی شیعه برای مهار سپاه نیرومند مهدی، و گروه های سنی که به القاعده در عراق پشت کردند، اعتبار می دهد.

وودوارد در باره دولتی که در چگونگی پرداختن به جنگ بشدت دچار دودستگی است می نویسد و آقای بوش را کسی که گاهی از آن جدا می شود تصویر می کند. او در پاسخ به این پرسش که چگونه کاخ سفید تصمیم گرفت بجای دو تیپی که ارتش توصیه کرده بود پنج تیپ اضافی به عراق بفرستد، می گوید: "نمی دانم. من در این جلسات نیستم، خوشحال خواهید شد که بشنوید، زیرا من کارهای دیگری داشتم که انجام دهم."

واشنگتن پست می نویسد پرزیدنت بوش در جریان مصاحبه با وودوارد، در باره جنگ بعنوان بخشی از متمرکز ساختن دوباره قدرت آمريکا در خاورمیانه سخن می گفت، و آنرا با بیان این نظر که از آنجا بود که " یک حمله مرگبار سرچشمه گرفت" توجیه کرد.

"جنگ درون" چهارمین کتابی است که وودوارد در باره دولت بوش و عراق نوشته است.

XS
SM
MD
LG