لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۵

ديدار کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا از ليبی


ديدار کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا از ليبی
ديدار کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا از ليبی
دیدار کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمريکا از لیبی در ماه جاری، حقیقت مهمی را برجسته می سازد. آنگونه که او می گوید : ایالات متحده دشمنان دائمی ندارد.

مناسبات بین لیبی و آمريکا ده ها سال بشدت متشنج بود، لیبی تسلیحات کشتار جمعی تولید می کرد و در فعالیت های تروریستی که به مرگ صدها انسان بی گناه منجر شد، شرکت داشت.
سپس ، در سال ۲۰۰۳، دولت لیبی اعلام کرد از جنگ افزار کشتار جمعی دست بر می دارد و تروریسم را تقبیح می کند، و با تایید پایان گرفتن برنامه های تولید چنین تسلیحاتی و متوقف ساختن فعالیت های تروریستی خود همکاری کرد.

در ژوئن ۲۰۰۶، ایالات متحده لیبی را از فهرست کشورهای حامی تروریسم خارج ساخت، و راه را برای همکاری بین دو کشور در حوزه های گوناگون، از جمله آموزش، بازرگانی، تکنولوژی، حقوق بشر و امنیت باز کرد.

به گفته شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، کشورهای دیگری که در فعالیت های خطرناک گسترش تسلیحات اتمی درگیر هستند، باید به گزینش لیبی و پیامدهای مثبت همراه با آن نگاه کنند. مک کورمک می گوید ایران یکی از این کشورها است:
**** "راه انتخاب هنوز برای ایران باز است. می تواند در مسیر انزوای بیشتر حرکت کند. می تواند در مسیر همکاری و داشتن یک برنامه انرژی اتمی صلحجوبانه و غیر نظامی، و نیز یافتن امکان گفت و گو با حضور آمريکا، که در آن ما می توانیم در باره تمام مسائل صحبت کنیم، گام بردارد."

مک کورمک گفت: " لیبی نمونه ای است که اگر کشورها راه های دیگری را انتخاب کنند، می توانند مناسباتی متفاوت با ایالات متحده و با بقیه جهان داشته باشند."

XS
SM
MD
LG