لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۰

رايس ميگويد بحران گرجستان انزوای روسيه را بيشترميکند


کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا ميگويد روسيه افتادن خود را به انزوا با قصور در تبعيت از شرايط توافق آتش بس با گرجستان عميق تر ميکند. رايس امروز، جمعه، در ليسبون به خبرنگاران گفت روسيه هيچ راهی برای خروج ندارد مگر آنکه رفتار خود را در مورد اين جمهوری سابق شوروی پيشين عوض کند.

آمريکا بارها روسيه را برای نگاه داشتن نيرو در محدوده امنيتی خارج از مناطق انشعابی اوسيتيای جنوبی و آبخاز گرجستان مورد انتقاد قرار داده است. مسکو ميگويد سربازانش وظايف لازم برای صلحبانی را انجام ميدهند.

ديک چينی معاون رياست جمهوری آمريکا در اوکراين گفت اقدامات روسيه مقاصد و اعتبار آن کشور را به عنوان يک شريک بين المللی مورد سئوال قرار داده است. چينی در آخرين مرحله سفری به منطقه برای ابراز حمايت آمريکا از متحدين اش به اوکراين رفت. وی بر حمايت آمريکا از اوکراين در تلاش آن کشور برای الحاق به اتحاديه نظامی ناتو تاکيد گذاشت. چينی يک روز قبل در تفليس از تلاش گرجستان برای پيوستن به ناتو حمايت کرده بود.

روسيه امروز چينی را به ريختن نفت بر شعله های خصومت گرجستان متهم کرد. سخنگوی وزارت امورخارجه روسيه گفت اظهارات چينی فقط جاه طلبی های خطرناک گرجستان را بيشتر ميکند. وی همچنين از اينکه آمريکا برای بردن کمک های نوعدوستانه به گرجستان از کشتی های جنگی استفاده ميکند، انتقاد کرد. وی هنگامی صحبت ميکرد که USS Mount Whitney، ناو مقر فرماندهی ناوگان نيروی دريائی آمريکا در دريای مديترانه با محموله ای از مايحتاج عمومی وارد بندر پوتی گرجستان شده بود.

در همين حال امروز وزيران اتحاديه اروپا برای تبادل نظر در باره فرستادن ناظران بين المللی به گرجستان، جلسه دو روزه ای را در جنوب فرانسه آغاز کردند.

XS
SM
MD
LG