لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۲

چینی اقدام روسیه در گرجستان را «کوشش نامشروع» برای تغییر مرزها توصیف کرد


دیک چینی، معاون رییس جمهوری آمریکا، از عمل نظامی اخیر روسیه در گرجستان انتقاد کرده و آن را یک «کوشش نامشروع و یک جانبه» برای تغییر مرزهای کشور با استفاده از زور نامیده است.

چینی این نظر را امروز، پنجشنبه، در تفلیس در پی گفت وگو با میخاییل ساکاشویلی، رییس جمهوری گرجستان، ابراز داشت و گفت ایالات متحده به وارد ساختن این کشور به اتحادیه ناتو پای بند است .

ساکاشویلی گفت کشورش به حل مسالمت آمیز بحران متعهد است. او اهمیت بازسازی گرجستان را یادآور شد و از حمایت ایالات متحده و جامعه جهانی سپاسگزاری کرد.

نیروهای روسیه ماه پیش پس از آن که ارتش گرجستان سعی کرد کنترل منطقه انشعابی اوستیای جنوبی را باز گیرد، وارد گرجستان شدند. از آن هنگام، روسیه اوستیای جنوبی و آبحازیا را به عنوان کشورهای مستقل به رسمیت شناخته است.

چینی که برای سفری یک هفته ای و نشان دادن پشتیبانی آمریکا به منطقه رفته است، روز چهارشنبه از جمهوری آذربایجان دیدن کرد و گفت ایالات متحده علاقه عمیقی به امنیت منطقه دارد. او قرار است از اوکراین نیز دیدن کند.

در این میان، یک کشتی نیروی دریائی آمریکا حامل کمک های نوع دوستانه به سوی گرجستان در حرکت است و ایالات متحده تعهد کرده است یک میلیارد دلار به بازسازی آن کشور کمک کند.

آذربایجان و گرجستان حلقه های ارتباطی مهمی در طرح آمریکا برای به وجود آوردن یک کوریدر انرژی هستند که قرار است از طریق آن نفت و گاز، با دور زدون روسیه، از آسیای مرکزی به اروپا حمل شود.

اوکراین در حال حاضر یک نقطه اصلی برای صادرات انرژی روسیه به اروپای غربی تلقی می شود.

XS
SM
MD
LG