لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۰

گزارش: نيروی نظامی چهار هزار نفره در افغانستان برای محافطت از توربین آبی هلمند


در افغانستان، گزارش ها از کشته شدن ٣٢ ستیزه جوی طالبان در درگیری با نیروهای ارتش در جنوب آن کشور حکایت دارد. به گفتهء مقامات افغان، درگیری ها در شب و روز گذشته در ولایت زابل و ولایت هلمند جریان داشته است. هفت نفر از کشته شدگان عرب بودند.

در خبری دیگر از افغانستان، تحقیقات ارتش ائتلاف به رهبری آمریکا نشان می دهد که در حملهء هواییٍ ٢٢ اوت نیروهای آمریکا به مواضع شورشیان در روستای عزیزآباد ولایت هرات، هفت غیر نظامی جان خود را از دست داده اند. در گزارش های منتشر شده از سوی دولت افغانستان و سازمان ملل متحد، آمار کشته شدگان ٩٠ غیر نظامی – از جمله تعداد زیادی کودک – اعلام شده بود.

به موازات تلاش برای نابودی طالبان، فعالیت های عمرانی نیروهای ائتلاف در مناطقی که هنوز به طور کامل از کنترل طالبان خارج نشده است، ادامه دارد.

***


هواپیمای حامل یک توربین آبی، چندی پیش از پایگاه هوایی قندهار رهسپار ولایت هلمند در جنوب افغانستان شد. از آنجا که هلمند پر آشوب ترین منطقهء تحت کنترل طالبان است، نزدیک به چهار هزار نیروی بریتانیایی، آمریکایی و کانادایی کار محافظت از توربین را در مسیر ١٨٠ کیلومتری بین قندهار و مقصد نهایی آن در کنار سد کجکی در ولایت هلمند برعهده داشتند.

توربین آبی، بخشی از پروژهء کمک رسانی آمریکا به افغانستان است، و قرار است با نصب و راه اندازیٍ آن، تولید برق در مناطق جنوبی آن کشور افزایش یابد.

این توربین روزسه شنبه به محوطهء سدکجکی انتقال یافت. در بیانیهء فرماندهء نیروهای بین المللی حفظ امنیت وابسته به ناتو، موسوم به آیسف آمده است، ثمرهء این عملیات، افزایش ظرفیت تولید برقِ مورد نیاز در منطقه است؛ که به بهبود کیفیت زندگی مردم جنوب افغانستان کمک بسیاری خواهد کرد.

همزمان با انتقال توربین به سد کجکی در هلمند، سخنگوی نیروهای ائتلاف اعلام کرد در یک هفتهء گذشته ٢٢٠ ستیز جوی طالبان را در آن ولایت از میان برداشته است. گفته می شود کاروانی شامل یکصد خودرو و دهها هلیکوپتر و جت جنگنده توربین را در طول مسیر، اسکورت کرده بودند.

پروژهء احداث سد برق آبی کجکی – بزرگترین پروژهء عمرانی آمریکا در افغانستان، به منظور تأمین ٦ درصد از برق مورد نیاز آن کشور به اجرا درآمده است.

سد کجکی در دههء ١٩٥٠ میلادی برای تأمین آب مصرفی کشاورزان بر روی رود هلمند بسته شد؛ و برای تأمین نیاز امروزی افغانستان به انرژی، نیاز به توسعه دارد.

در خبری دیگر، فرانس یوزف یونگ، وزیر دفاع آلمان در کابل مورد استقبال ژنرال بسم الله خان، فرماندهء ارتش ملی و دیگر مقامات افغانستان قرار گرفت. سفر آقای یونگ یکهفته پس از کشته شدن یک سرباز آلمانی، و مجروح شدن چند سرباز دیگر آن کشور بر اثرانفجار یک بمب کنار جاده ای در شمال افغانستان انجام گرفت.

وزیر دفاع آلمان همچنین با حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان دیدار و گفتگو کرد.

در حال حاضر نزدیک به سه هزار و ٣٠٠ نیروی آلمانی در افغانستان به خدمت مشغولند؛ از سال ٢٠٠٢ تا کنون، ٢٦ نفر از نیروهای آلمانی حین انجام مأموریت در افغانستان جان خود را از دست داده اند.
XS
SM
MD
LG