لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۱

بازيکن بلند قامت بسکتبال ايران راهی آمريکا خواهد شد


حامد حدادی بازيکن ٢١٨ سانتيمتری - که در پُست پنج تيم ملی ايران بازی ميکند- با يک قرار داد دو ساله به تيم ممفيس گريزليز پيوست و بايد در فصل جديد - يعنی تا اواسط ماه اکتبر ٢٠٠٨- در کنار بازيکنانِ سرشناس و صاحب نامِ بسکتبال جهان بازی کند. اين يک موفقيت برای ورزشکاران- مربيان و زحمتکشانِ بسکتبال محسوب ميشود-

حضور در جمع ستارگان NBA

بسکتبال آمريکا شامل ٣٠ تا تيم است که در دو کنفرانس ١٥ تيمی و يا دو دسته ی شرق و غرب تقسيم ميشود. مسابقات آن درايالات متحده - پس از فوتبال آمريکايي- بيشترين بينندهٌ تلويزيونی را داشته و سومين قدرتِ جذبِ سرمايه و قدرتِ پولی در ورزشِ قاره ی آمريکا محسوب ميشود.

باشگاه بسکتبال ممفيس گريزليز هم از تيمهای کنفرانس شرق ليگ NBA هست که ١٣سال پيش- ابتدا از کانادا و شهر ونکور وارد ليگ NBA شد- اما از سال ٢٠٠١ به ممفيس آمريکا منتقل گرديد .هم اکنون اين تيم بعنوان باشگاه مطرح ايالت تنسی در NBAحضور دارد و جالب آنکه با سابقهٌ کوتاه خود در اين رقابتها- در سال ٢٠٠٢ و ٢٠٠٣ توانست به مرحله پلی آف ( مرحله حذفي) راه پيدا کند. در اين تيم بازيکنانِ مطرحِ زيادی قبلاً بازی کرده اند. همچون -پائو گاسول - ستاره ی بسکتبال اسپانيا که در حال حاضر در تيم لس آنجلس ليکرز بازی ميکند.

حدادی زمانی که در بسکتبال ليگ تابستانيNBA درچارچوب رقابتهای بسکتبال راکی مانتين رويو به سالت ليک سيتی آمريکا آمد - از تيمهای آتلانتا هاوکس و ميامی هيت هم پيشنهاد داشت ولی خودش ميگفت ميخواهد جايی بازی کند که به او بيشتر ميدان ميدهد.

حضور اين بازيکن ايرانی در بسکتبال آمريکا چه گونه ممکن شد؟

رابطه ی بسکتبال ايران و آمريکا با ورود چندين بازيکن بسکتبال آمريکايی به ايران آغاز شد. بازيکنانی که در دورهٌ بازنشستگی قرار داشتند و يا در حد و اندازه های خوب و مطرح ليگ NBA - نبودند به ايران رفتند و در ليگ بسکتبال ايران بازی کردند. اين حضور بازيکنان آمريکايی که همگی سابقه ی NBA داشتند- کمک شايانی به بسکتبال ايران کرد. در اين زمينه - فدراسيون بسکتبال ايران نيز عملکرد درخشانی داشت.

بعقيده اکثر کارشناسان بيشترين تاثير وعمده ترين دليل حضور بازيکنی از ايران در NBA را بايد فدراسيون بسکتبال دانست. البته دلايل بسيارِ ديگری باعثِ درخششِ بازيکن و يا تيمی ميگردد. همچون- مربيان زحمتکش - تلاش خود بازيکن و در اين مورد خانواده حدادی و نقش همسرش را نمی شود ناديده گرفت. علاوه بر آن بايد از بازيهای خوب حامد حدادی در المپيک ياد کرد. حدادی با ٢١٨ سانتی متر قد و ١١٥ کيلو وزن از نادر بازيکنان ايرانی است که هم در ريباند( دريافت توپ از سبد) و هم امتياز آوری خوب عمل ميکند- البته قامتِ بلند وی خيلی موثر بوده است.

به نظر برخی کارشناسان- اگر اين قامت را بازيکنان باتکنيکی مانند صمد نيکخواه بهرامی و يا مهدی کامرانی داشتند امکان فوق ستاره شدنشان بيشتر بود. گفتنی است- اغلب بازيکنان خيلی بلند قد چندان تکنيکی نيستند و در واقع همانند يک ديوار محکم با قدِ بلند خود برای تيم دفاع ميکنند و در زير حلقه تيم مقابل هم ميتوانند- توپ ها را وارد حلقه کنند. حامد حدادی - در مسابقه های المپيک پکن- ٦/١٦ امتياز و ٢/١١ ريباند- داشت ٢/٦ - هم در هر بازي- بلاک شات يا سد توپ کرد وبدين ترتيب- در جمع بهترين مدافعان جهان قرار گرفت.

بهرحال - حضور تيم ملی بسکتبال ايران در سالت ليک سيتی آمريکا- راهيابی تيم بسکتبال ايران به المپيک پکن نيز از ديگر عوامل تمايل باشگاه ممفيس گريزليز جهت عقد قرار داد با اين بازيکنِ ايران است.
هر چند که نبايد از تلاشهای وزارت امور خارجه آمريکا و موج جديد سياست اينکشور در قبال ورزش ايران چشم پوشی کرد. حدادی در زمانی ومکانی مناسب قرار گرفت.

بايد اشاره کرد- صمد نيکخواه بهرامي- کاپيتان تيم ملی بسکتبال ايران نيز به تيم شوله در فرانسه پيوسته است. نيکخواه - شايستگی بسياری دارد ولی او خود در سالت ليک سيتی – زمانی که مشاورين تيمهای مختلف اروپايی و آمريکايی در حال رايزنی با وی بودند گفت- که مايل است در - تيمی بازی کُند که بعنوان بازيکن ذخيره مجبور نباشد بيشتر زمان مسابقه را بر روی نيمکت بنشيند.

از ديگر بختهای ايران و چهره های ديگری که حضورش در NBA ممکن خواهد بود . ارسلان کاظمی است. بازيکن تيم ملی بسکتبال جوانان ايران- که هم اکنون در ايالت کارولينای شمالی بسر ميبرد و در دبيرستان هاپستون مشغول تحصيل است.

بهر ترتيب راه رشد و پيشرفت هر ورزش- پرداختن به سطوح پايه- ورزش نونهالان و نوجوانان است و اين توجه را در بسکتبال ايران شاهد هستيم و ثمرهٌ اين توجهات و تلاشها با حضور يک بازيکن ايرانی در بسکتبال آمريکا به بار نشسته است.

XS
SM
MD
LG