لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۰

گزارش: مرکز تلفنی تازه برای کارگران نابینا در هند گشایش یافت


هند با قرار دادن نابینایان در مسیر اصلی بازار کار امکانات تازه ای در اختیار آنها گذاشته است.

همانند ساختن افراد نابینا با جامعه پیرامون آنها همواره یکی از دشواری های اساسی جوامع مختلف جهان بوده است و ایالات متحده نیز پیوسته درصدد راهیابی برای استفاده از تکنولوژی مدرن برای رویارویی با این مشکل بوده است.

اخیرا در پایتخت کشورهند، مراکز تلفنی که از مهمترین صنایع مدرن این کشور به شمار میروند با قدم برداشتن در همین راه می کوشند تا نه تنها از تکنولوژی جدید برای مقابله با مشکل نابینایان در جامعه استفاده کنند بلکه با استخدام افراد نابینا، آنها را نیز در رده بندی نیروی کاری این کشور، که به سرعت پیش می رود، قرار دهند.

امروزه در این مراکز تلفنی کارگران نابینا هر روز به صدها مشتری احتمالی تلفن میزنند و آنها را به استفاده از خدمات شرکت «تاتا ایندی کام» - یک شرکت تلفن محلی- تشویق می کنند.

به جای تماشای فهرست اسامی مشتری ها روی صفحه کامپیوتر، این تلفنچی های نابینا از نرم افزاری استفاده می کنند که اطلاعات روی صفحه کامپیوتر را تبدیل به صدا میکند.

اطلاعات مربوط به مشتری ها، روی یک برنامه کامپیوتری ویژه و همگانی نگهداری می شود که دانسته های لازم را درقالب صدا به گوش متصدی میرساند.

تلفنچی از دو خط تلفن مختلف استفاده میکند. یک تلفن که متصل به کامپیوتر است و تلفن دیگر برای ارتباط او با مشتری بکار می رود.

یکی از شرایط استخدام برای این شغل مهارت درسخنگویی شفاهی و دیگری حافظه قوی است. رینا شادا مدیر این پروژه میگوید: «اغلب این کارگران نابینا از حافظه خارق العاده ای برخوردارند. تقریبا هرچیزی را که به آنها بگویید آن را در عرض چند ثانیه کوتاه حفظ میکنند. همین مسئله تاثیر زیادی در بازده کاری آنها دارد... این کارگران نابینا بسیار سخت کوش و پرکار نیز هستند.»

یکی از این تلفنچی های نیمه نابینا پرافول تاندون است که میگوید این شغل برایش آسان است چرا که او پیش از این در همین زمینه کارهایی انجام داده است: « من می دانم چگونه با مردم صحبت کنم. ما هریک از این مشتری ها را به دقت موشکافی میکنیم تا بدانیم از چه راهی با آنها حرف بزنیم که موثرتر باشد. همچنین بخاطر سوابق کاری ام در اداره تلفن ، به راحتی میتوانم از دکمه های مختلف دستگاه تلفن استفاده کنم.»

رییس پروژه خانم شاندا معتقد است که ناتوانی و عدم قابلیت جسمی بهیچوجه در کیفیت کار این افراد نابینا تاثیری ندارد: «برای این افراد، به محض اینکه کاری به آنها رجوع شود آن را با دقت و جدیت دنبال می کنند. آنها هم باهوش و هم صادق اند و بی نهایت سخت کوش. هدف شغلی خود را به خوبی میشناسند و آن را به بهترین نحو به نتیجه میرسانند.»

این دومین مرکزی است که «انجمن ملی نابینایان هند » با همکاری شرکت تلفن «تاتا ایندی کام» باز کرده است و با این اقدام متهورانه از هم اکنون راههای بیشمار تازه ای را بروی نابینایان در بازار اصلی کار در هند گشوده است.

XS
SM
MD
LG