لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۶

ابراز نگرانی های ناظران حقوق بشر نسبت به بازداشت مسعود کردپور


ابراز نگرانی های ناظران حقوق بشر نسبت به بازداشت مسعود کردپور
ابراز نگرانی های ناظران حقوق بشر نسبت به بازداشت مسعود کردپور

ناظران حقوق بشر نسبت به بازداشت مسعود کردپور، معلم و فعال حقوق بشر کرد ایرانی ابراز نگرانی می کنند. به گزارش صدای حقوق بشر ایران، یک گروه اینترنتی طرفدار حقوق بشر مستقر در ایران، کردپور روز ۵ اوت به اداره اطلاعات و امنیت در شهر بوکان فراخوانده شد و مقامات امنیتی اور ا بازداشت کردند. جعفر کردپور، در مصاحبه ای با بخش کردی صدای آمريکا گفت خانواده و دوستان مسعود نگران سلامت و ایمنی او هستند:
**** روز دوشنبه ( ۲۵ اوت ) زندانیان کرد در زندان های ایران دست به اعتصاب عذا زدند و در بیانیه ای به وضعیت بد زندان ها و رفتار غیر قانونی و نقض قراردادهای بین المللی، که ایران از جمله امضا کنندگان آنها است، اعتراض کردند. برادر من یکی از زندانیان اعتصابی است. وکلای مسعود کرد پور اجازه نیافته اند با او ملاقات کنند. اعضای خانواده که با وی در زندان در بوکان دیدن کردند می گویند مسعود بسیار ضعیف شده و سلامتش در خطر است."

سازمان عفو بین الملل در گزارشی که در ماه ژوئیه منتشر کرد گفت دولت ایران به وظیفه جلوگیری از تبعیض و نقض حقوق بشر علیه شهروندان کرد خود، بویژه زنان، عمل نمی کند. در گزارش گفته می شد قانون اساسی ایران تمام ایرانیان را در برابر قانون مساوی می داند، اما، آنگونه که گزارش ما نشان می دهد، این برابری در مورد کردهای ایران واقعیت ندارد.

محمد صدیق کبودوند، از جمله کردهای ایرانی است که به گزارش عفو بین الملل بدلیل باورهایشان زندانی شده اند. در ماه می سال جاری، کبودوند، در پی یک محاکمه محرمانه، به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی" از طریق تاسیس سازمان حقوق بشر کردستان، به یازده سال، و باتهام آنچه مقامات آنرا" تبلیغ علیه نظام" نامیدند، به یک سال زندان محکوم شد.

وزارت امور خارجه آمريکا در گزارش خود در باره وضعیت حقوق بشر در ایران، یاد آور شد که کبودوند در سپتامبر ۲۰۰۶ باتهام تحریک به شورش به یک سال زندان محکوم شد.
" تحریک به شورش"، اقدام علیه امنیت ملی، و تبلیغ علیه نظام، اتهامات مبهم و بی محتوائی است که مقامات امنیتی ایران منظما بر شهر وندان ایرانی، که فقط می خواهند از حقوق انسانی اساسی خود ، از جمله حق ابراز نارضایی سیاسی مسالمت آمیز استفاده کنند، وارد می آورند. ایالات متحده از ایران می خواهد به حقوق انسانی کردهای ایران، و تمام مردم ایران احترام بگذارد.

XS
SM
MD
LG