لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۳

کاخ سفید: جورج بوش موضوع کاهش سربازان در عراق را بررسی می کند


کاخ سفید می گوید جورج بوش، رییس جمهوری آمریکا، در پی دریافت توصیه های مقامات آمریکائی گزینه های خود را برای کاهش سربازان در عراق بررسی می کند.

دینا پرینو، سخنگوی کاخ سفید، این موضوع را امروز پنجشنبه عنوان کرد . او توضیح بیشتری نداد، اما گفت رابرت گیتس وزیر دفاع و دریادار مایک مولن، رییس ستاد مشترک ارتش، ممکن است هفته آینده در یک کمیته کنگره اطلاعات زیاد تری ارائه دهند.

پیشتر، فرمانده نظامی ارشد آمریکا درعراق گفت سربازان رزمی آمریکا ممکن است در صورت ادامه امنیت، تا ژوئیه آینده بغداد را ترک کنند.

ژنرال دیوید پتریوس در مصاحبه ای با روزنامه فایننشال تایمز می گوید چنین خروجی در صورتی که شرایط اجازه دهد ممکن خواهد بود. ارتش آمریکا اینک حدود شانزده هزار سرباز رزمی در بغداد دارد.

پتریوس می گوید عراق از فوریه ۲۰۰٧، زمانی که او مقام فرماندهی را بر عهده گرفت، دستخوش تغییرات چشمگیری شده و حملات روزانه در بغداد، شهری که هفت میلیون جمعیت دارد، به کمتر از پنج مورد کاهش یافته است.

در این میان، ارتش آمریکا می گوید دو سرباز آمریکائی روز پنجشنبه در انفجاری که در شرق بغداد روی داد کشته شدند. هنوز جزییات بیشتری درباره این حادثه منتشر نشده است.

سربازان آمریکائی همچنین یک فیلمبردار عراقی و سه عضو خانواده او را در حمله ای به خانه آنها در بغداد دستگیر کردند.

یک سخنگوی نظامی می گوید دستگیر شدگان به عضویت در یک شبکه بمب گذاری های تروریستی مظنون هستند.

روز سه شنبه نیز یک عکاس خبرگزاری رویترز به ظن یک تهدید تروریستی احتمالی دستگیر شد.

XS
SM
MD
LG