لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۸

پاکستان از عملیات مرزی آمریکا به شدت انتقاد کرد


قانونگزاران پاکستان روز چهارشنبه قطعنامه ای را تصویب کردند که حمله سربازان خارجی به قلمرو کشور را محکوم می سازد و قول می دهد حملات مشابه در آینده عقب زده خواهد شد.

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه، امروز پنجشنبه گفت دولت سفیر آمریکا را فراخوانده و شکایت کرده است. وی اظهار داشت حمله شرم آور بود زیرا حاکمیت و تمامیت ارضی یک متحد آمریکا در جنگ با تروریسم را نقض می کرد.

جزییات حمله، از جمله این که چه کسی مسئول بود، هنوز روشن نشده است. منابع نظامی آمریکا، که خواستند ناشناس بمانند، به رسانه های غربی گفتند سربازان آمریکائی مستقر در افغانستان به یک روستا که کمتر از دو کیلومتر با مرز افغانستان فاصله دارد حمله کردند.

شمار افرادی که گزارش می رسد کشته شدند از هفت تا بیست نفر متفاوت است، و مقامات پاکستان گفتند تقریبا همه آنها غیر نظامی بودند.

عملیات مرزی در پی ماه ها خشونت فزاینده در شرق افغانستان صورت می گیرد. قانونگزاران آمریکا گفته اند پناهگاه های امن در مناطق قبیله ای پاکستان به ستیزه گران امکان می دهد دوباره مسلح شوند و حملات را طرح ریزی کنند.

سخنگوی ارتش پاکستان عملیات را نقض بی سابقه رهنمودهای حاکم بر فعالیت های نظامی آمریکا و ناتو در امتداد مرز افغانستان- پاکستان نامید و گفت حمله روز چهارشنبه بویژه از این نظر نگران کننده است که هیچ گزارشی در مورد فعالیت ستیزه گران در منطقه نرسیده بود. در ناحیه ای دیگر در شمال غربی پاکستان، مقامات امنیتی می گویند در برخورد موشکی به یک خانه در استان وزیرستان شمالی دست کم چهار ستیزه گر مجروح شدند. موشک از یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکا شلیک شده بود.

همچنین در این منطقه قبیله ای، به گفته مقامات نظامی پاکستان، حد اقل هفده ستیزه گر روز پنجشنبه در عملیاتی که روز چهارشنبه در دره سوات آغاز شد کشته شدند. به گفته آنها، بیست ستیزه گر دیگر شب هنگام در تبادل آتش با نیروهای شبه نظامی در ناحیه ای در جنوب شهر پیشاور کشته شدند.

XS
SM
MD
LG