لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۹

گزارش: ورود یک زن به صحنه انتخابات آمریکا بازی را تغییر داده است


سارا پیلین چهارشنبه شب طی ایراد یک سخنرانی برای پذیرش خود به عنوان معاونت ریاست جمهوری آمریکا از سوی حزب جمهوری خواه شدیداً به انتقادهائی که علیه او شده بود پاسخ داد. وی همچنین توانست شور و هیجان فراوانی در بین شرکت کنندگان در کنوانسیون حزب جمهوری خواه بوجود آورد.

سخنرانی وی بارها برای دقایقی طولانی با کف زدن های نمایندگان حاضر در کنوانسیون قطع شد. سخنرانی ای که دستمایه آن حمله به نامزدهای حزب دموکرات بویژه سناتور بود.

خانم پیلن که تجربه اش بارها طی چند روز گذشته مورد پرسش برخی از رسانه ها قرار گرفته بود در مقام مقایسه تجربه خود در محدوده اجرائی با سناتور اوباما بر آمد و گفت که سناتور اوباما هیچ تجربه ای در کارهای اجرائی ندارد اما حتی شهردار یک شهر کوچک نیز درگیر کارهای اجرائی است. اشاره خانم پیلن به زمانی است که وی شهرداری شهر Wasilla را در ایالت آلاسکا بر عهده داشته است. شهری که تنها حدود چند هزار نفر جمعیت دارد.

جمهوری خواهان توانستند با شرکت وی در برگه انتخاباتی سناتور مک کین به ویژه پس از سخنرانی چهارشنبه شب، آنچه را که مایل بودند به دست آوردند. این سخنرانی در حقیقت نخستین سخنرانی خانم پیلن بود که وی در آن توانست به معرفی خود بپردازد و بنا بر نظر بسیاری از کارشناسان انتخاباتی آنرا در نهایت هنرمندی انجام داد.

وی حتی یک بار از رسانه ها نیز انتقاد کرد و گفت من عضو تشکیلات سیاسی دائمی واشنگتن نیستم. من تنها برای خدمت به مردم آمریکا به واشنگتن خواهم رفت.

وی که پسر ۱۹ ساله اش روز پنجشنبه یازدهم ماه سپتامبر برای پیوستن به ارتش آمریکا و انجام خدمت به عراق خواهد رفت– روزی که در ۷ سال پیش حمله تروریست ها به خاک آمریکا صورت گرفت- در سخنرانی چهارشنبه شب خود به تروریسم نیز اشاره کرد و گفت تروریستها بدون از دست دادن وقت درصدد ساختن بمب اتمی هستند و سناتور اباما می خواهد بدون هیچ پیش شرطی با آنان ملاقات کند.

مسئله عدم وابستگی به انرژی و نفت کشورهای خارجی نیز موردی بود که خانم پیلن به آن اشاره کرد. وی که خود چندین سال رئیس کمیسیون ذخایر نفت وگاز در ایالت آلاسکا بوده است، با اشاره به روسیه و خواست آن دولت برای کنترل لوله های حیاتی گاز در کشورهای حوزه قفقاز گفت برای مقابله با تهدید احتمالی ایران برای قطع حدود یک پنجم فراورده های انرژی جهان یا حمله احتمالی تروریستها به تاًسیسات نفتی " عبقیق" در عربستان سعودی، گفت لازم است که ما آمریکائی ها بیشتر نفت و گاز خود را تولید کنیم.

مسئله تاًمین انرژی و عدم وابستگی به انرژی وارداتی مدتهاست که در آمریکا مطرح شده است اما اکنون با توجه به حمله ماه گذشته روسیه به گرجستان که گفته میشود برای کنترل صادرات انرژی آن کشور است و رویاروئی اتحادیه اروپا و آمریکا با روسیه به مسئله اهمیت ویژه ای داده است.

این در حالی است که در برگه انتخاباتی سناتور مک کین زنی وارد شده که فرماندار آلاسکاست. ایالتی که بین کانادا و روسیه قرار دارد. خانم پیلن چند روز پیش از معرفی اش از سوی سناتور مک کین برای نامزدی ریاست جمهوری آمریکا لایحه مربوط به لوله کشی گاز طبیعی را در ایالت آلاسکا امضاء کرده بود.

XS
SM
MD
LG