لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۵

پکن فردا میزبان گفت وگوها بر سر پرونده هسته ای کره شمالی است


نمایندگان چهار کشور شرکت کننده در مذاکرات به منظور پایان دادن به برنامه تسلیحات اتمی کره شمالی، روز جمعه در پکن ملاقات می کنند و قرار است درباره تصمیم پیونگ یانگ به آغاز بازسازی مجتمع اتمی یونگ بیون به تبادل نظر بپردازند.

وزیر امور خارجه کره جنوبی امروز، پنجشنبه، به خبرنگاران گفت از اقدام کره شمالی در زمانی چنین حساس متاسف است.

مقامات آمریکا و کره جنوبی می گویند کارگران کره شمالی جابجائی تجهبزات در اطراف مجتمع را آغاز کرده اند. با این حال، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت به نظر نمی رسد کارگران تاسیسات را به وضع سابق آن باز می گردانند.

برخی از ناظران می گویند جدید ترین اقدام پیونگ یانگ ممکن است چیزی بیشتر از یک تاکتیک چانه زنی برای زیر فشار گذاشتن آمریکا نباشد.

پیونگ یانگ موافقت کرد مرکز یونگ بیون را به عنوان بخشی از توافقی که در مذاکرات شش جانبه بدست آمد جمع کند. اما هفته پیش اعلام کرد اوراق کردن رآکتور را متوقف ساخته است زیرا واشنگتن کره شمالی را از فهرست کشورهای حامی تروریسم خارج نکرده است. آمریکا می گوید به خارج ساختن کره شمالی از این فهرست متعهد است، اما این کار را پس از موافقت پیونگ یانگ با طرحی برای تایید اطلاعاتی که در مورد فعالیت های اتمی اش ارائه داده است انجام خواهد داد.

در مذاکرات شش جانبه در ماه ژوئیه، پیش نویس پیشنهادی برای بازرسی تاسیسات اتمی کره شمالی ارائه شد. پیونگ یانگ هنوز به آن پاسخ نداده است.

کریستوفر هیل، سرپرست هیات آمریکا در مذاکرات، همراه با همتایان خود از کره جنوبی و ژاپن، قصد دارند روز جمعه در پکن با مذاکره کننده چینی ملاقات کنند.

XS
SM
MD
LG