لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۱

رییس جمهوری فرانسه در دمشق با همتای سوری خود دیدار کرد


نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه، با هدف تجدید مناسبات دیپلماتیک کامل با سوریه که سه سال پیش قطع شد وارد دمشق شده است.

او امروز، چهارشنبه، با بشار اسد همتای سوری خود ملاقات کرد. دیدار آنها در پی انتصاب سفیر جدید سوریه در پاریس صورت می گیرد.

دو رهبر همچنین روز پنجشنیه در جلسه ای چهار جانبه با رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه و شیخ حمد بن خلیفه آلثانی امیر قطر شرکت خواهند کرد. انتظار می رود این جلسه بر مسائل منطقه ای، از جمله مذاکرات صلح اسراییل و سوریه متمرکز باشد.

ترکیه در مذاکرات غیر مستقیم بین اسراییل و سوریه میانجیگری کرده است. این مذاکرات بر سرنوشت بلندی های جولان متمرکز است. اسراییل در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ این ناحیه استراتژیک را تصرف کرد و در سال ۱۹۸۱ آنرا ضمیمه خاک خود ساخت.

سوریه از اسراییل می خواهد کاملا از جولان بیرون برود.

فرانسه مناسبات با سوریه را در سال ۲۰۰۵، در پی ترور رفیق حریری نخست وزیر سابق لبنان قطع کرد. سوریه عموما مسئول شناخته شده ، اما دمشق هرگونه درگیری در آنرا تکذیب می کند.

فرانسه در اوائل سال جاری، به دنبال حمایت دمشق از قراردادی که به جنگ جناحی در لبنان پایان داد درصدد گرم ساختن مناسبات خود با دمشق بر آمد. سارکوزی اینک نقش اصلی را در برقراری صلح بین سوریه و لبنان بازی می کند.

دو کشور مستعمره های سابق فرانسه هستند.

XS
SM
MD
LG