لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۴

سازمان ملل متحد نگران اعدام جوانان در ایران است


کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد می گوید از آن بیم دارد که ایران به زودی دو نفر دیگر را که هنگام ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند اعدام کند.

دفتر کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل روز سه شنبه گفت از ایران خواسته است با متوقف ساختن اعدام ها تعهدات بین المللی خود را رعایت کند.

روپرت کولویل، مقام ارشد کمیساریا، می گوید مقامات ایران باید از صدور حکم اعدام برای خلافکاران جوان در آینده خودداری کنند.

کمیساریا می گوید ایران ماه پیش دو نفر را در ارتباط با قتل هایی که در ۱۵ و ۱۶ سالگی مرتکب شدند اعدام کرد. سازمان نظارت بر حقوق بشر می گوید آنها هنگامی که به دار آویخته شدند ۱۹ و بیست سال داشتند.

سازمان نظارت بر حقوق بشر می گوید ایران فقط یکی از چهار کشوری است که در آنها خلافکاران جوان از سال ۲۰۰۴ اعدام شده اند. چین، پاکستان و سودان سه کشور دیگر هستند. ایالات متحده چنین اعدام هایی را در سال ۲۰۰۵ لغو کرد.

کولویل می گوید ایران زمانی که کنوانسیون های بین المللی را تصویب کرد، داوطلبانه تعهد به خودداری از اجرای حکم مرگ علیه بزهکاران جوان را تجدید کرد، و اعدام های اخیر در ایران قوانین بین المللی را آشکا را نقض می کند.

به گفته او در سال میلادی جاری بیش از ۲۲۰ نفر در ایران اعدام شده اند که شش نفر از آنها نوجوان بودند.

XS
SM
MD
LG