لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۰

تمامی چشم ها در کنوانسيون ملی جمهوريخواهان به پيلين دوخته شده است


سارا پيلين شريک انتخاباتی جان مک کين کانديدای رياست جمهوری آمريکا از حزب جمهوريخواه امشب، چهارشنبه شب، در کنوانسيون ملی جمهوريخواهان در سنت پل مينه سوتا، سخنرانی عمده ای ايراد ميکند، که بسياری مشتاقانه در انتظار آن هستند. پيلين پس از آنکه نمايندگان ايالت ها در کنوانسيون وی و مک کين را رسما به نامزدی برای رقابت در انتخابات رياست جمهوری بر گزينند، نخستين زنی خواهد بود که از حزب جمهوريخواه نامزد کسب مقام معاونت رياست جمهوری آمريکا ميشود.

پيلين، که فرماندار ايالت آلاسکاست، تا هفته گذشته که مک کين او را شريک انتخاباتی خود کرد، در صحنه ملی تقريبا چهره ای ناشناس بود. پيلين برای مخالفت قاطعانه اش با سقط جنين و نظرات اجتماعی محافظه کارانه اش ، بسياری از اعضای حزب را تحت تاثير قرار داده است. اما منتقدين ميگويند پيلين، که نخستين دوره فرمانداری را ميگذراند، کم تجربه تر از آن است که بتواند عهدار خدمت در مقامی عالی در سطح ملی شود، و اين انتقادی است که جمهوريخواهان عليه باراک اوباما نامزد رياست جمهوری از حزب دمکرات مطرح ساخته اند.

مک کين و پيلين، امشب، چهارشنبه شب، رسما توسط نمايندگان ايالت ها در کنوانسيون ملی جمهوريخواهان نامزد رقابت در انتخابات نوامبر ميشوند.

پيلين قرار است نامزدی حزب را با سخنرانی در پربيننده ترين ساعت پخش برنامه های تلويزيونی برای شناساندن خود به مردم آمريکا بپذيرد.

رودی جوليانی شهردار سابق نيويورک نيز که در مبارزات مقداماتی با مک کين رقابت ميکرد، از جمله سخنرانان امشب است.

مک کين و پيلين، در جلسه ديشب کنوانسيون ، مورد تائيد قاطع و مشتاقانه حاميانی سرشناس، از جمله پرزيدنت بوش ، قرار گرفتند. پرزيدنت بوش که در کاخ سفيد و از طريق ماهواره برای شرکت کنندگان در کنوانسيون سخنرانی ميکرد گفت مک کين ضرورت و نياز امن نگاه داشتن آمريکا را از حملات بالقوه تروريستی درک ميکند. پرزيدنت بوش همچنين از مک کين برای حمايت از فرستادن نيروی تقويتی به عراق قدردانی کرد.

سناتور جو ليبرمن، که در انتخابات هشت سال پيش نامزد معاونت رياست جمهوری از حزب دمکرات بود، و اکنون منفرد است، به نمايندگان گفت بدان جهت از مک کين جانبداری ميکند که کشور از حزب مهم تر است. وی همچنين از باراک اوباما کانديدای رياست جمهوری از حزب دمکرات انتقاد کرد و گفت در سه و سال و نيمی که از دوران سناتوری او ميگذرد، در چارچوب سياست های حزبی ، دست آورد قابل توجهی نداشته است.

فرد تامپسون سناتور سابق و متقاضی پيشين کانديدائی رياست جمهوری آمريکا از حزب جمهوريخواه با تاکيد بر سابقه سياسی ديرين، و خدمات نظامی مک کين به نمايندگان گفت مک کين، زندانی سابق جنگی در ويتنام، از شجاعتی که کشور به آن نياز دارد، برخوردار است. او نيز اوباما را مورد انتقاد قرار داد و وی را ليبرال ترين و بی تجربه ترين کانديدائی خواند که به صحنه رقابت در انتخابات رياست جمهوری وارد شده است.

سه شنبه دومين روز کنوانسيون حزب جمهوريخواه بود و خدمات مک کين به کشور در کانون بحث ها قرار داشت. امشب تمامی چشم ها متوجه پيلين به هنگام قبول نامزدی حزب خواهد بود. پيلين ، از هفته گذشته که آقای مک کين وی را به عنوان شريک انتخاباتی خود برگزيد، با توجه به افشای بارداری دختر نوجوان و ازدواج نکرده اش، و نيز تحقيقات راجع به ظوابط اخلاقی در برکنار ساختن يک مقام ايالتی، حضوری کمرنگ داشته است. مک کين ميگويد خشنود است که پيلين شريک انتخاباتی اوست. اوباما اوايل هفته گفت مسائل خانوادگی نبايد تحت الشعاع مسائل سياسی قرار گيرد، و شريک انتخاباتی اش ، سناتور جو بايدن نيز همين نظر را دارد.

مک کين قرار است نامزدی حزب را در جلسه پنجشنبه شب، بپذيرد.

XS
SM
MD
LG