لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۴

٤٣ اتحاديهء کارگری تايلند با ٢٠٠ هزار عضو از امروز دست به اعتصاب خواهند زد


در تايلند، ساعاتی پس از اعلام وضعيت فوق العاده توسط ساماک سونداراوج، نخست وزير، فرماندهء ارتش آن کشور اعلام کرد سربازان غيرمسلح را برای برقراری نظم در خيابان های بانکوک مستقر کرده است. وی می گويد سربازان سلاح گرم همراه ندارند؛ و تنها وظيفه دارند تظاهرکنندگان را به آرامش فرابخوانند. در همين حال، عدهء زيادی از مخالفان دولت در ساختمان نخست وزيری اجتماع کرده و خواستار استعفای آقای سونداراوج شده اند.

درگيری خيابانی ميان هواداران و مخالفان دولت ساماک سونداراوج، در پايتخت تايلند، در ساعات اوليهء بامداد سه شنبه، يک کشته و دستکم ٣٧ زخمی برجا گذاشته است.

از سوی ديگر، کميسيون انتخابات تايلند اعلام کرد حزب حاکم آن کشور در انتخابات ماه دسامبر، که منجر به روی کار آمدن آقای سونداراوج شد، اقدام به خريدن آرای مردم کرده است. در پی اين اعلام، پروندهء تخلفات انتخاباتی حزب آقای سونداراوج برای بررسی به دادستانان ارجاع شده است.

***


محوطهء اطراف کاخ نخست وزيری تايلند روز سه شنبه صحنهء اجتماع گروههای کثيری از مخالفان دولت بود. آنها با حمل پلاکاردها و سردادن شعار، خواستار استعفای ساماک سونداراوج، نخست وزير بودند. آقای سونداراوج به خبرنگاران گفت اين وضعيت قابل تحمل نيست و هيچ فردی حق ورود به اين محوطه را ندارد؛ و اين افراد بايد هرچه سريعتر از کاخ نخست وزيری بيرون رانده شوند.

رئيس کنفدراسيون کارگران تايلند اعلام کرده است که ٤٣ اتحاديهء کارگری با ٢٠٠ هزار عضو، در پشتيبانی از خواسته های تظاهرکنندگان، از روز چهارشنبه دست به اعتصاب خواهند زد. اعتصاب سراسری، صنعت حمل و نقل و سفرهای زمينی و هوايی را در آن کشور مختل خواهد کرد.

در همين حال، هواداران نخست وزير تايلند روز سه شنبه بار ديگر در خيابان های پايتخت با مخالفان درگير شدند. تظاهرات در حالی انجام گرفت که دولت با اعلام وضعيت فوق العاده در بانکوک، اجتماع بيش از ٥ نفر را قدغن کرده؛ و سربازان ارتش را برای کمک به نيروهای انتظامی در خيابان های پايتخت مستقر کرده است.

در پی اعلام وضعيت فوق العاده در بانکوک، ژنرال آنوپونگ پائوچيندا، فرماندهء ارتش تايلند در يک کنفرانس خبری گفت سربازان مستقر در خيابان ها عليه مردم از زور و خشونت استفاده نمی کنند.

وضعيت فوق العاده هنگامی اعلام شد که در ساعات اوليهء بامداد سه شنبه، درگيری خشونت بار هواداران و مخالفان نخست وزير يک کشته و دهها مجروح برجا گذاشت. منابع مختلف شمار مجروحين را بين ٣٧ تا ٤٣ نفر گزارش کرده اند؛ و يک مقام بيمارستانی می گويد دو نفر از آنها هدف گلوله قرار گرفته اند.

آقای سونداراوج "وضعيت فوق العاده" را "ملايمترين شيوهء موجود" برای رفع بحران از طريق قانونی خواند.

نخست وزير تايلند، تاريخی را برای لغو حکم وضعيت فوق العاده و ممنوعيت اجتماعات اعلام نکرده است.

اعلام وضعيت فوق العاده افزايش بحران در تايلند را در پی داشت، که می تواند به سقوط دولت آقای سونداراوج بينجامد.

در کنفرانس خبری گروه مخالف دولت موسوم به ائتلاف مردمی برای دموکراسی، پيپاپ تونگچای، يکی از رهبران آن ائتلاف، لزوم اعلام وضعيت فوق العاده را رد کرد.

وی گفت ما به اعتراض خود ادامه می دهيم؛ و از همهء مردم می خواهيم تا به ما بپيوندند.

XS
SM
MD
LG