لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۱

قيمت نفت در بازارهای جهانی کاهش یافت


قیمت نفت درساعات نخست کاری امروز (دوشنبه) در بازارهای جهانی کاهش یافت.

عامل اصلی در پایین آمدن قیمت نفت، انتشار گزارش مرکز هواشناسی در مورد کاسته شدن قدرت توفان گوستاو درخلیج مکزیک عنوان شد. بنا برارقام منتشر شده از وزارت انرژی آمریکا، ۲۶ در صد از نفت خام، و یازده درصد از گاز طبیعی آمریکا درخلیج مکزیک تولید می شود. در حال حاضر ۲۲۳ سکوی ثابت تولید نفت، و ۴۵ دکل حفاری متحرک، به علت وزش توفان گوستاو، غیر فعال شده اند.

دیروزمقامات آمریکایی گفتند طوفان گاستاو، روی ۹۶ درصد از تولید نفت، و ۸۲ درصد از تولید گاز طبیعی مناطق ساحلی آمریکا در خلیج مکزیک، اثر گذارده، و آن را متوقف ساخته است.

تولید روزانه سکوهای مناطق ساحلی آمریکا یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت خام است. در ساعات نیمروز در بازار اروپا، بهای نفت خام سبک برای تحویل در ماه اکتبر، ۷۷ سنت کاهش یافت، و به بشکه ای یکصد و چهارده دلار و ۶۹ سنت رسید. در بازار لندن، قیمت نفت خام دریای شمال ۷۹ سنت کاهش یافت و به بشکه ای یکصد و ۱۳ دلار و ۲۶ سنت رسید. بازار مبادلات نفتی نیویورک امروز به مناسبت روز کارگر تعطیل است.

بهای میانگین هفتگی سبد نفت خام اوپک نیز نسبت به هفته گذشته ۱۲ سنت افزایش یافت و به بشکه ای یکصد و ۱۱ دلار و ۲۰ سنت رسید. در پی کاهش قیمت نفت در هفته های اخیر، جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد در اجلاس آینده وزیران نفت کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، طرح کاهش سطح تولید نفت را مطرح خواهد کرد.

نشست آتی اوپک در نهم سپتامبر در وین برگزار می شود و آگاهان احتمال می دهند برخی از اعضای اوپک خواستار کاهش میزان تولید کشورهای عضو شوند. بنا به گفته نماینده جمهوری اسلامی ایران در اوپک، ایران از دیگراعضای اوپک خواهد خواست که برای جلوگیری ازمازاد عرضه نفت در بازار، تولید خود را کاهش دهند.

XS
SM
MD
LG