لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۰

مدوديف: روسيه در مقابل تجاوز واکنش نشان خواهد


رئيس جمهِوری روسيه ميگويد مسکو خواستار روبط دوستانه با اروپا و آمريکاست، ولی در مقابل تجاوز، واکنش نشان خواهد داد. او گفت برسميت شناختن اوُُُُُستيای جنوبی و آبخازيا قطعی است، و مسکو در باره تصميم خود تجديد نظر نخواهد کرد. در همين رابطه وزير امور خارجه روسيه امروز، ضمن دفاع از حمله روسيه به گرجستان گفت روسيه براساس قوانين بين المللی، و بعنوان يک دولت مسؤل حق دارد که در مقابل تجاوز گرجستان از اتباع خود دفاع کند.

سرگئی لاوروف، وزير امور خارجه روسيه، امروز در مراسم گشايش سال تحصيلی موسسه روابط خارجی مسکو، موسوم به دانشگاه اِم جيمو، که خود در سال ۱۹۷۲ از آن دانشگاه فارغ التحصيل شده بود، شرکت کرد. او طی ايراد سخنانی ضمن دفاع از حمله نظامی روسيه به گرجستان گفت بموجب تعهدات بين المللی روسيه به عنوان دولتی مسؤل حق دارد از اتباع خود دفاع کند.

وزير امور خارجه روسيه اين سخنان را در رابطه با حمله ماه گذشته گرجستان به منطقه جدائی طلب اوستيای جنوبی ايراد کرد که با واکنش شديد روسيه و حمله نظامی آن کشور به همسايه جنوبی خود و شکست و عقب نشينی گرجستان منجر شد.

او گفت کسانيکه تصوير نادرستی در مورد اقدام روسيه در مورد وادار کردن گرجستان به صلح، و به رسميت شناختن دو منطقه اوستيای جنوبی و آبخازيا دارند، بايد در توهم خود اصلاح نظر کنند.

لاوروف در مورد پشتيبانی از گرجستان به اروپا و آمريکا هشدار داد و تا بر روی کار آمدن دولت جديدی در گرجستان، وی خواستار تحريم ارسال سلاح و تجهيزات نظامی به آن کشور شد. لاورف بطور شفافی گفت روسيه خواستار برکناری ميخائيل ساکاشويلی، رئيس جمهوری گرجستان است.

ديميتری مدوِدف، رئيس جمهوری روسيه، روز گذشته در همين رابطه گفت مسکو خواستار روبط دوستانه با اروپا و آمريکاست، ولی در مقابل تجاوز واکنش نشان خواهد داد. او گفت به رسميت شناختن اوستيای جنوبی و آبخازيا قطعی است و مسکو در باره تصميم خود تجديد نظر نخواهد کرد.

تحليل گران سياسی ميگويند سخنان رئيس جمهوری و وزير امور خارجه روسيه به خشم کشورهای غربی و گرجستان دامن خواهد زد، و روابط غرب و روسيه را که در پائين ترين سطح خود پس فروپاشی اتحاد جماهير شوروی در سال ۱۹۹۱ رسيده است تيره تر خواهد ساخت.

وزير امور خارجه روسيه اين سخنان را زمانی ايراد کرد که اتحاديه اروپا قرار است امروز در بروکسل در يک اجلاس اضطراری حمله روسيه به گرجستان و روابط آتی اتحاديه اروپا با آنکشور را مورد بحث قرار دهند.

ميخائيل ساکاشويلی، رئيس جمهوری گرجستان، در آستانه اجلاس فوق العاده اتحاديه اروپا، شب گذشته در يک برنامه تلويزيونی در تفليس اظهار اميدواری کرد که اتحاديه اروپا به اتفاق آراء از اتحاد و تماميت ارضی گرجستان حمايت کند. او گفت گرجستان اين بی عدالتی را هرگز تحمل نخواهد کرد.

او گفت انتظار دارد که جنبش توانمندی بمنظور پشتيبانی از آزادی گرجستان ايجاد شود.

XS
SM
MD
LG