لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۶

گزارش تحليلی: کاراجيج در دادگاه لاهه و ژنرال ملاديج هنوز در خفا


درحالی که رادووان کاراجيج رهبرپيشين صرب های بوسنی روز جمعه در دادگاه جنايات جنگی لاهه حاضر شد، جنايتکار جنگی فراری صرب، ژنرال راتکو ملاديج فرمانده پيشين ارتش صربستان، هنوز در خفا به سر می برد و مقامات صربستان موفق به يافتن و دستگيری او نشده اند.

رادووان کاراجيج رهبرپيشين صرب های بوسنی روز جمعه برای دومين بار برای رسيدگی به اتهامات وارد به او در دادگاه جنايات جنگی لاهه حاضر شد.

***


رادووان کاراجيج متهم به برنامه ريزی قساوت نيروهای صربستان در جنگ با بوسنی در سال های ١٩٩٢ تا ١٩٩٥ و بويژه قتل عام طراحی شده ٨٠٠٠ مرد و پسربچه مسلمان در سربرنيتزا در سال ١٩٩٥ است.

در حالی که کاراجيج در ماه گذشته دستگير و تسليم دادگاه لاهه شد ژنرال راتکو ملاديچ فرمانده پيشين ارتش صربستان فراری است و مقامات آن کشور هنوز موفق به يافتن و دستگيری او نشده اند.

راتکو ملاديچ نيز متهم به نسل کشی و جنايت عليه بشريت است و دادگاه رسيدگی به جنايات جنگی در يوگسلاوی سابق او را متهم کرده است که قتل عام طراحی شده ٨٠٠٠ مرد و پسربچه مسلمان سربرنيتزا در سال ١٩٩٥ تحت فرمان او صورت گرفته بود که پس از جنگ جهانی دوم بزرگترين و مهيب ترين جنايت و قساوت در جهان به شمار می آيد.

فرمانده پيشين ارتش صربستان همچنين به حمله بی وقفه و خونين به سارييوو پايتخت بوسنی در طول جنگ ١٩٩٢- تا ١٩٩٥ متهم شده است.

در حالی که جامعه بين المللی از صربستان می خواهد هر چه زودتر ملاديج را دستگير و به دادگاه لاهه تحويل دهد بستگان وی او را بيگناه می دانند و از او خواسته اند که خود را تسليم نکند.

مايل ملاديج عموی فرمانده پيشين ارتش صربستان می گويد «راتکو ملاديچ مرد شجاعی است و نبايد خود را تسليم اين خائنان کند. او هميشه به همسايه های مسلمان ما کمک می کرد و در زمان جنگ به آن ها می گفت هراس نداشته باشند زيرا ما آن ها محافظت می کنيم.»

در همين حال دادستان جنايات جنگی صربستان معتقد است راتکو ملاديچ در صربستان پنهان شده و انتظار دارد او را بزودی يافته و دستگير کنند.

دادستان های دادگاه رسيدگی به جنايات جنگی سازمان ملل متحد نيز بر اين باورند که اين جنايتکار جنگی فراری در بلگراد و با کمک همکاران نظامی صرب های بوسنی خود پنهان شده است.

او آخرين بار در سال ٢٠٠٣ در پايتخت صربستان ديده شده است.XS
SM
MD
LG