لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۳

گزارش: کابینه نیجریه لایحه اصلاحات نفت را تصویب کرد


گیلبرت داکوستا– خبرنگار صدای آمریکا– ابوجا

کابینه نیجریه پیش نویس قانونی که ساختارهای بخش نفت و گاز کشور را بازسازی و شرکت نفت ملی نیجریه را منحل می کند تصویب کرده است.

احزاب مخالف و جبهه های ضد اختلاس می گویند عملکرد سالانه صنعت نفت نیجریه براسا س قراردادهای چند میلیارد دلاری پشت پرده تعریف و کنترل می شوند.

انتظارمی رود براساس اصلاحات جدید، از دل «شرکت نفت و گاز ملی نیجریه» ،شرکت دولتی سرشاراز فساد و اختلاس مالی، سه شرکت جدید بیرون آیند.

این شرکتهای تازه تاسیس، علاوه برایفای نقش سنتی یک شرکت نفتی، بر توزیع نفت و درآمدهای گاز نیز متمرکزخواهند بود.

اودین آجوموگوبیا، وزیر نفت دولت، به خبرنگاران گفت هدف، ایجاد یک شرکت نفتی مستقل و سودآور است که بتواند برای عملیات اجرایی خود از بازارهای بزرگ سرمایه کسب کند.

وزیر نفت دولت می گوید این لایحه اصلاحی که طی یک دوره نه ماهه توسط یکی ازکمیته های دولتی طراحی شده، برای بحث به پارلمان ارایه خواهد شد.

«شرکت نفت و گاز ملی نیجریه» کنترل حدود ۶۰ درصد تولید نفت نیجریه، یعنی حدود دو میلیون بشکه در روز را کنترل می کند اما به دلیل محدودیتهای مالی، غالبا در پروژه های سرمایه گذاری مشترک با مشکل مواجه می شود.

گزارش یک حسابرسی مستقل درسال ۲۰۰۶ نشان داد در محاسبه درآمدهای نفتی دولتی ضعف هایی وجود دارد.

منتقدان بر این باورند مداخله سیاسی، اختلاس و غفلت در بخش اجرایی، شرکت نفتی را که در مالکیت دولت قراردارد به یک ماشین چاپ اسکناس برای حاکمان کشور بدل کرده است.

سخنگوی پارلمان نیجریه می گوید شرکت نفت و گاز ملی نیجریه درهفته جاری در پاسخگویی به مسائل بر آمده از حسابرسی بیش از ده میلیون دلار در ده سال گذشته با شکست روبرو شد.

وی می گوید همزمان با پیشرفت تحقیقات، این ارقام احتمالا به طورچشمگیری افزایش خواهند یافت.

سال گذشته، اومارو یارادوا، رییس جمهوری نیجریه، با وعده ریشه کن کردن اختلاس و پاکسازی صنعت نفت به قدرت رسید.

گرچه نیجریه یکی ازبزرگترین تولید کننده های نفت درآفریقا و پنجمین تامین کننده بزرگ نفت خام به ایالات متحده است اما فقر، اختلاس و جرم و جنایت همچنان گریبان این کشور را گرفته است.

XS
SM
MD
LG