لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۰

کنفرانس خبری سفیر گرجستان در فرانسه


آقای ماموکا کودآوآ سفیر گرجستان در فرانسه است.

وی روز جمعه در باشگاه مطبوعات درپاریس شرکت و ضمن تشریح وضعیت به پرسش خبرنگاران پاسخ داد . اهمیت این کنفرانس جدا از آنچه که در طول سخنان وی گفته شد زمان انجام آن درآستانه نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا روزاول سپتامبر در بروکسل است .

آقای کودآوآ در ابتدا اظهار داشت مجلس گرجستان به قطع روابط این کشور با روسیه رای داده زیرا ما دو منطقه اوستیای جنوبی وآبخازیا را اشغال شده میدانیم .

آنچه که روسیه انجام داده و میدهد زیرپا گذاشتن تفاهم نامه شش ماده ای است که اسم و امضا آقایان مدودف ، ساکاشویلی وسرکوزی را پای خود دارد . بر اساس همین امضا حتی بازرسی های متناوب روسیه پذیرفته شده بود ولی نه حضور دائمی ونظامی روسیه .

سفیر گرجستان در ادامه سخنانش گفت بیست هزار سرباز در مرزها با صد ها تانک روسی در منطقه مستقر شده اند ، آنها در سر راه خود بیشترین تاسیسات راه آهن ، تاسیسات برق ، آنتن های رله تلفن همراه وبخصوص تجهیزات بندری را نابود کردند ،جنگنده های روسی روی پارک های طبیعی که از جبهه ها فاصله دارند بمب میریزند تا با آتش سوزی های مهیب ویا خراب کردن جاده ها مردم را وادار به ترک دهکده ویا شهرشان بسازند . آنها بدون دلیل مهمترین کارخانه سیمان سازی را نابود کردند . کشتار و پاک سازی نژادی آغاز شده و نزدیک به یکصد هزار نفر متواری و به سایر نقاط گرجستان پناهنده شده اند . ما نمیتوانیم اطلاعات زیادی داشته باشیم زیرا حضور افراد بیطرف در نقاط لازم ممکن نیست .نظامیان روسی چندین روزنامه نگاربین المللی را به نقاطی که خود تشخیص میدهند برده تا بگویند همه چیز دست نخورده باقی مانده است . باور براین است که همه چیز از قبل برنامه ریزی شده بود و اسناد ما نشان میدهد که خرابی ها تنها با شبه نظامیان انجام نگرفته ، بلکه سربازان روسی مستقیما در آن شرکت داشته اند

آقای کودآوآ سفیر گرجستان در فرانسه ، سپس میگوید روسیه حدود مرزی گرجستان را به رسمیت شناخته بود واشغال شهرهای آبخازیا واوستیای جنوبی غیرقانونی است . وی در استدلال دیگری می گوید من از مقایسه وضعیت با کوزووکه توسط برخی انجام میگیرد و حتما به آن میپردازم تعجب میکنم زیرا هیچ شباهتی با هم ندارد ، اینکه مردم گرجی را ابتدا از این مناطق فراری داده وسپس به رای هجده درصد ساکنان آنجا تکیه کنند کار کاملا نادرستی است . در کوزوو نیروهای بین المللی حضور داشتند در حالیکه در مناطق اشغالی فقط نیروهای روسی به چشم میخورند . روسیه میگوید برای دفاع از مردمانی که نژادشان روسی بوده دست به اعزام قوا زده وما مشابه همین رفتار را در مورد چکسلواکی در سال 1938 شاهد بودیم ، ما نام این عمل را سیاست تجاوزگرانه میگذاریم . ما معتقدیم روز دوشنبه اتحادیه اروپا بایستی خواستهای سیاسی را مطرح کند تا روسیه بپذیرد درقرن بیست و یکم استدلال هایش قابل پذیرش نیست و تفکر جهانی ما را باور بدارد . مسئله فقط به گرجستان خلاصه نمیشود و پرسش اساسی اینست که آیا راه وکار روسیه دنبال می شود و در آنصورت فردا نوبت اوکرائین خواهد بود ؟

و اما در بحش پرسش و پاسخ خبرنگاری یونانی پرسید درست سال گذشته امریکا استقلال کوزوو را پذیرفت . حالا روسیه استقلال اوستیای جنوبی وآبخازیا را به رسمیت میشناسد ،شما چه شباهت ویا تفاوتی را مشاهده میکنید ؟

آقای کودآوآ میگوید همانطور که قبلا هم گفتم جای مقایسه وجود ندارد ، شمار و درصد مردمی که در این دو مکان خواهان استقلال شدند با یکدیگر بسیار تفاوت دارد . جنگ در واقع از ماه آوریل یعنی چهار ماه پیش آغاز شده و برخلاف کوزوو شما هرگز نیرو های ناظر بین المللی را در اوستیای جنوبی و يا در آبخازیا ندیدید.

خبرنگار دیگری میپرسد آیا وضعیت کنونی جنگ ناتو و امریکا علیه روسیه است ؟

سفیر گرجستان پاسخ داد آقای پوتین در تلویزیون سی ان ان گفت گرجستان حمله را آغاز کرد وما این رفتار گرجستان را پاسخ دادیم در حالیکه

همفکران ما درغرب مرتبا تکرار میکردند که وارد تله نشویم و به تحریکات پاسخ ندهیم . ما امیدواریم نیروهای روسی از مناطق اشغالی خارج

شوند وگرنه تصویر و تعریف از روسیه فرق خواهد کرد .

خبرنگار دیگری پرسید آیا شما منتظر اعلام تحریم هستید وآیا اصولا تحریم ها را عملی میدانید ؟

سفیر گرجستان گفت این ما نیستیم که تصمیم بگیریم وآنها را اجرا کنیم، اما نظریات جالبی وجود دارد مثل عدم صدورویزا ، يا تحریم شرکتهائی که در مناطق اشغالی حضور دارند . به نظر من نمیشود روسیه با اتحادیه اروپا تجارت داشته باشد وهمزمان بر خلاف قوانین آنها رفتار کند .

در پرسش بعدی خبرنگاری دیگر به سفیر گفت گفتار شما ضد و نقیض است. جرج فیلدمن در امریکا نوشته مشکل از کوزوو آغاز ودر گرجستان پایان گرفت. چه کسی شما را وادار به آغاز عملیات نظامی کرد ؟

آقای ماموکا کودآوآ گفت چنین نیست ما همیشه به حد ومرز کشور ها احترام گذاشته ایم و استقلال کوزوو را هم نپذیرفتیم و تا آنجا که میدانم فقط چهل کشوراستقلال کوزوو را پذیرفتند . ما وقتی استقلال اوستیای جنوبی و آبخازیا رامیتوانیم بپذیریم که همه مردم آزادانه در یک همه پرسی شرکت کنند ونه هجده درصد ویا 3سی درصد، آنچه که هم اکنون مشاهده میکنیم.

از رادیو بلژیک خبرنگاری پرسید آیا شما با کسانی که درکرملین با این عملیات مخالفند تماس دارید؟

سفیر گرجستان گفت این برای من تازه گی دارد که شما صدای مخالفی را از کرملین شنیده باشید. ما در گرجستان با تفکر دو گانه ای با روسیه

زندگی میکنیم ، هشتاد درصد مردم خواهان پیوستن به ناتو هستند و روسیه روند دمکراسی در گرجستان را زنگ حطری برای خود میداند.

وبالاخره روزنامه نگاری پرسید آیا دولت های شانگهای، وایران، از روسیه جانبداری نخواهند کرد؟

آقای کودآوآ گفت نمیدانم. آینده نشان خواهد داد. من دیدم حماس از روسیه حمایت کرده ، جای تبریک دارد. ما موضوع را فراتر میبینیم، واین یک پیام است، همان که زمانی شنیده اید: روسها دارند میآیند.

XS
SM
MD
LG