لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۳

صدها فلسطینی از نوار غزه رهسپار مصر شدند


صدها فلسطینی در پی گشوده شدن موقت تنها گذرگاه مرزی که اسراییل را دور می زند، از نوار غزه رهسپار مصر شده اند.

مقامات مصری و فلسطینی می گویند گذرگاه رفح امروز شنبه و روز یکشنبه باز خواهد بود، اما فقط کسانی که به مراقبت های پزشکی نیاز دارند و افرادی که دارای گذرنامه های مصری هستند اجازه دارند عبور کنند.

به گفته آنها، تاکنون حدود ۵۰۰ نفر وارد مصر شده اند و انتظار می رود صدها نفر دیگر نیز چنین کنند.

مصر گذرگاه رفح را پس از آن که گروه حماس در ژوئن سال گذشته قدرت را در غزه بدست گرفت بست، و صدها تبعه مصری در آنجا به دام افتادند.

اسراییل نیز تمام گذرگاه های مرزی به داخل غزه را مسدود کرد، و اجازه داد فقط مقادیر اندکی کالا و کمک های نوعدوستانه به آنجا حمل شود.

قرار است اهود اولمرت نخست وزیر اسراییل و محمود عباس رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی روز یکشنبه بار دیگر در بیت المقدس به گفت وگو بنشینند، آنها امیدوار هستند به قرارداد صلح نزدیکتر شوند.

آخرین دیدار دو رهبر در روز شش اوت بود که در آن اسراییل موافقت کرد زندانیان فلسطینی را به نشانه حسن نیت آزاد کند و روز دوشنبه تقریبا ۲۰۰ زندانی را آزاد کرد.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا هفته پیش با مقامات فلسطینی و اسراییلی ملاقات کرد و گفت دو طرف شانس خوبی دارند که قرار داد صلح را تا هنگام خروج پرزیدنت بوش از کاخ سفید در ژانویه امضا کنند.

محمود عباس در جریان دیداری از لبنان در هفته پیش، به خبرنگاران گفت او درباره وضعیت آوارگان فلسطینی در لبنان با مذاکره کنندگان اسراییلی کفت و گو کرده است.

عباس می گوید آوارگان باید حق داشته باشند به خانه های خود باز گردند.

مقامات می گویند حدود ۴۰۰ هزار آواره فلسطینی در دوازده اردوگاه در لبنان زندگی می کنند.

XS
SM
MD
LG