لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۶

ترکیه می گوید محدودیت های تجارتی روسیه بر صادرات خود را تلافی خواهد کرد


وزیر تجارت خارجی ترکیه می گوید دولت محدودیت های تجارتی روسیه بر صادرات ترکیه را تلافی خواهد کرد.

کورساد توزمن روز جمعه به خبرنگاران گفت ترکیه از روز دوشنبه محدودیت هایی بر صادرات روسیه وضع خواهد کرد. مقامات ترکیه می گویند کامیون های ترکیه در پستهای گمرکی در امتداد مرز روسیه مورد بازرسی های طولانی قرار گرفتند.

توزمن می گویند مقررات گمرکی جدید روسیه می تواند بالغ بر سه میلیارد دلار به ترکیه زیان برساند. او مقررات جدید را سیاسی دانست و گفت ترکیه از حمایت از کوشش روسیه برای عضویت در سازمان تجارت جهانی خارج خواهد شد.

روسیه ، بدلیل وابستگی ترکیه به گاز طبیعی آن کشور، بزرگترین شریک تجاری ترکیه است.

ترکیه، عضو ناتو است که از تصمیم اخیر روسیه به شناسائی استقلال مناطق انشعابی ابخازیا و اوستیای جنوبی انتقاد کرده و از مسکو خواسته است آنرا پس بگیرد.

ترکیه از محکوم ساختن آشکار عملیات روسیه در جریان مناقشه کوتاه بین روسیه و گرجستان خودداری کرده است.

هفته پیش، کشتی های جنگی آمریکا برای تحویل کمک به گرجستان از تنگه داردانل که در کنترل ترکیه قرار دارد استفاده کرد. یک مقام روسیه این اقدام را محکوم کرد و به ترکیه هشدار داد که متعهد است مقررات توافقی را رعایت کند که برای توقف هر کشتی جنگی کشوری که هم مرز دریای سیاه نیست، یک محدودیت بیست و یک روزه قائل می شود.

دولت ترکیه بر اساس قرار داد مونترو، که در سال 1936 امضا شد، مسئولیت حفاظت از تنگه سی و دو کیلومتری بسفر را بر عهده دارد. این تنگه تنها مسبر کشتی هایی است که به دریای سیاه سفر می کنند. بسفر تنها راه دسترسی کشتی هاکشتی ها ئی است که به بنادر گرجستان در دریای سیاه می روند.

XS
SM
MD
LG