لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۲

آزادی آخرين زندانيان سياسی در بلاروس


آزادی آخرين زندانيان سياسی در بلاروس
آزادی آخرين زندانيان سياسی در بلاروس

دولت بلاروس آخرین زندانیان سیاسی خود را آزاد کرده است. آلکساندر کوزولین، کاندیدای سابق ریاست جمهوری روز ۱۶ اوت آزاد شد. او بیش از دو سال پیش باتهام شرارت در جریان تظاهرات اعتراضی، که پس از انتخابات تقلب آمیز ریاست جمهوری در مارس ۲۰۰۶ برپا شده بود، دستگیر و محکوم شد.

روز ۲۰ اوت مقامات بلاروس دو زندانی سیاسی دیگر، سیرهی پارسوکه ویچ، بازرگان، و آندره کیم، فعال جوان، را آزاد کردند. آنها باتهامات ناشی از تظاهراتی در ماه آوریل زندانی شدند. آن تظاهرات، اعتراضی به محدودیت های دولت بلاروس بر بازرگانان بود.

رابرت وود، قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، از اقدام دولت بلاروس در آزاد ساختن آخرین زندانیان سیاسی استقبال کرد. او در بیانیه ای گفت : آزادی این افراد، همراه با آنچه ما امیدوار هستیم گام های مثبت بیشتری باشد، یک امکان واقعی برای بهبود عمده در مناسبات بین ایالات متحده و بلاروس فراهم می آورد.

با توجه به این گام های مثبت بلاروس، دیوید مرکل، مدیر کل وزارت امور خارجه آمریکا برای نشان دادن پشتیبانی ایالات متحده از این اقدام و گشودن باب گفت و گو با دولت بلاروس، از ۲۱ تا ۲۳ اوت به مینسک رفت. او همچنین با نمایندگان اوپوزیسیون و جامعه مدنی بلاروس ، از جمله آلکساندر کازولین، ملاقات کرد و ادامه پشتیبانی ایالات متحده از آنها را یادآور شد.

آمریکا به چگونگی برگزاری انتخابات پارلمانی در ۲۸ سپتامبر بعنوان گام بعدی پای بندی بلاروس به تغییر دمکراتیک واقعی نگاه خواهد کرد. گام های مثبت بیشتر، به امکان لغو تحریم هایی که ایالات متحده در پاسخ به نقض حقوق بشر در بلا روس وضع کرد، منجر خواهد شد. مرکل در مصاحبه ای با رادیو اروپا برای بلاروس گفت: تحریم ها برای تشویق بلا روس به انجام تغییرات مثبت وضع شد.

پرزیدنت بوش در سخنانی بمناسبت هفته ملت های در بند گفت: چالش برای روسای جمهوری آینده و کنگره آینده این است که آمریکا همیشه در کنار کسانی که در جستجوی آزادی هستند، بایستند، و در برجسته ساختن موارد نقض حقوق بشر در سراسر جهان درنگ نکنند.

XS
SM
MD
LG