لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۸

فلسطينيان به محاصره غزه اعتراض کردند


دو قایق حامل فعالان طرفدار فلسطینیان و هفت نفر از ساکنان نوار غزه امروز (پنجشنبه) این سرزمین اشغال شده را ترک کردند و رهسپار قبرس شدند.

هزاران فلسطینی از ۴۴ فعال از ۱۷ کشور روز شنبه هنگامی که از قبرس وارد غزه شدند استقبال کردند.

فعالان که یک محموله نمادی شامل سمعک و بالون همراه داشتند، به اقدام اسراییل در محاصره غزه، از زمانی که ستیزه گران حماس قدرت را در سه سال پیش در دست گرفتند، معترض بودند.

آنها همچنین می خواستند وضعیت ناهنجار یک میلیون و پانصد هزار نفر ساکنان غزه را برجسته کنند.

اسراییل می گوید به این دلیل به قایق ها اجازه داد به غزه برسند که تهدید امنیتی نبودند. مقامات اسراییل فعالان را متهم ساختند که برای خدشه دار کردن چهره اسراییل می خواستند یک رویاروئی دریایی را موجب شوند.

پلیس اسراییل روز سه شنبه یک آمریکائی اسراییلی تبار را که با گروه همراه بود و سپس از طریق یک گذرگاه مرزی وارد اسراییل شد بازداشت کرد. اسراییل شهروندان خود را از دیدار از غزه ممنوع کرده است زیرا ستیزه گران حماس، که بنابودی اسراییل کمر بسته اند، بر آن حکومت می کنند.

فعالان طرفدار فلسطینیان یک خویشاوند تونی بلر، نخست وزیر سابق بریتانیا، را شامل می شوند.

بر اساس مقررات محاصره، اسراییل اجازه می دهد برخی از تدارکات نوعدوستانه از طریق چند گذرگاه مرزی وارد غزه شود.

توافق آتش بس که در ماه ژوئن بدست آمد، ایجاب می کند اسراییل، در صورتی که حماس ستیزه گران را از پرتاب راکت به شهرهای اسراییلی باز دارد، بتدریج اجازه دهد کالاهای بیشتری وارد غزه شود. اسراییل در پاسخ به راکت اندازی های فلسطینیان، گذرگاه های مرزی را چندین بار بسته است.

XS
SM
MD
LG