لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۴

ناتو اتهام روسيه مبنی بر تقويت نيروهای دريائی اش در دريای سياه را رد کرد


ناتو نظر روسيه را که ميگويد تقويت حضور اين اتحاديه در دريای سياه واکنشی به بحران گرجستان، و نقض موافقتنامه هائی بين المللی است که چنين حضوری را محدود ميکند، رد کرده است.

يک سخنگوی ناتو گفت کشتی های اسپانيا، آلمان، لهستان و آمريکا برنامه های معمول و از پيش تنظيم شده بازديد از بنادر و مانور ها را دريای سياه دنبال ميکنند.

اين کشتی ها که اکنون در بندر کنستانتای رومانی هستند بعدا در چارچوب برنامه مانورها به بندر وارنای بلغارستان می روند، که هردو اعضای ناتو هستند.

سخنگوی ناتو گفت کشتی ها با ناوشکن آمريکائی McFaul و ناو گارد ساحلی Dallas که در اين هفته کمک هائی نوعدوستانه را به بندر باتومی در گرجستان بردند، ارتباطی ندارند.

مقامات روسيه با به پرسش کشيدن حضور ناتو در دريای سياه احتمال بردن تجهيزات نظامی به گرجستان را مطرح کرده بودند، که آمريکا آن را تکذيب ميکند.

در همين حال مقامات روسيه دوازده سرباز از بيست و دو سرباز باقيمانده گرجستانی را که هفته گذشته در بندر پوتی توقيف کرده بودند، آزاد کردند. روسيه قبلا ده سرباز ديگر را آزاد کرده بود.

گرجستان نيز متقابلا ژنرال Roman Dumbadze را آزاد کرد که چهار سال پيش برای حمايت از جدائی طلبان در منطقه سابقا انشعابی Adjard به مجازات حبس محکوم شده بود.

XS
SM
MD
LG