لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۲

سرباز لبنانی در حمله ای که به هليکوپتر نظامی شد از پای درآمد


مقامات امنیتی در لبنان می گویند مردان مسلح بروی یک هلیکوپتر نظامی که بر فراز جنوب لبنان پرواز می کرد، آتش گشودند و یک سرباز را کشتند.

بگفته مقامات، هلکوپتر زمانی که زیر آتش قرار گرفت و ناچار شد به یک فرود اضطراری در روستای «سجود» دست بزند، سرگرم انجام یک ماموریت آموزشی بود. هنوز روشن نیست چه کسی تیراندازی کرد، اما ناحیه ای که حمله در آن روی داد، یک قرارگاه حزب الله تلقی می شود. پس از جنگ حزب الله با لبنان در سال ۲۰۰۶، ارتش لبنان، همراه با یک نیروی صلحبان سازمان ملل متحد، در جنوب لبنان مستقر شد.

روز چهارشنبه، شورای امنیت سازمان ملل متحد مدت ماموریت نیروی ۱۳ هزار نفری پاسدار صلح در منطقه را برای یک سال دیگر تمدید کرد. اعضای شورا همچنین از تمام طرف ها خواستند به قطعنامه آتش بس سازمان ملل متحد که به جنگ اسراییل و حزب الله پایان داد احترام بگذارند.

دانیل کامرون، سفیر اسراییل در سازمان ملل متحد می گوید حزب الله با استقرار جنگجویان مسلح در جنوب لبنان، آتش بس را نقض می کند. او همچنین می گوید سوریه به ارسال اسلحه برای حزب الله از طریق مرز لبنان ادامه می دهد.

هیاتی از کارشناسان امنیتی سازمان ملل متحد در این هفته گزارشی منتشر کرد که در آن گفته می شود دولت لبنان برای تامین امنیت در مرزهای خود بمنظور جلوگیری از قاچاق اسلحه، به اندازه کافی عمل نکرده است.

سفیر لبنان در سازمان ملل متحد می گوید اسراییل با ادامه تجاوز به حریم هوائی لبنان، مرتکب نقض آتش بس می شود. او همچنین می گوید اسراییل تعهداتی را که برای تحویل دادن نقشه های بمب های خوشه ای که در جنگ سال ۲۰۰۶ بر لبنان فروریخت بر عهده گرفته بود، نادیده گرفته است.

XS
SM
MD
LG