لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۷

اتحاديه اروپا تحريم روسيه را در واکنش به بحران گرجستان بررسی ميکند


متحدان آسيائی روسيه با ابراز نگرانی در باره بحران گرجستان خواستار بحث و گفتگو و تبادل نظر شده اند.

رهبران سازمان همکاری شانگهای در جلسه امروز، پنجشنبه، خود در پايتخت تاجيکستان، از اقدامات روسيه در اوسيتيای جنوبی حمايتی کامل بعمل نياوردند . آنان بيشتر بر اهميت تمامت ارضی تاکيد گذاشتند.

سازمان همکاری شانگهای پنج سال پيش برای مقابله با نفوذ ناتو در آسيای مرکزی بوجود آمد. چين، روسيه، قزاقستان، قرقيزستان، تاجيکستان و ازبکستان، اعضای اين سازمان هستند.


تصميم رهبران در واکنش به درخواست دميتری مدويدوف رئيس جمهوری روسيه اتخاذ شد که موضع کشورش را در بحران تشريح کرده بود. رهبر روسيه وسائل ارتباط جمعی غرب را به ارائه تصويری نادرست از متجاوز واقعی متهم کرد.

چين نيز از اقدام روسيه در به رسميت شناختن استقلال اوسيتيای جنوبی و آبخازيه ابراز نگرانی کرد. يک سخنگوی وزارت امورخارجه چين گفت کشورش اميدوار است روسيه مسئله را از طريق گفتگو و مشورت حل و فصل کند.

پيشتر برنارد کوشنر وزير امورخارجه فرانسه گفته بود اتحاديه اروپا وضع تحريم هائی را عليه روسيه، در واکنش به اقدام مسکو در به رسميت شناختن استقلال برای قلمروهای گرجستان در اوسيتيای جنوبی و آبخازيه، بررسی ميکند.

آقای کوشنر اين موضوع را امروز، پنجشنبه در پاريس و در آستانه اجلاس هفته آينده روسای دولت های اتحاديه اروپا مطرح ساخت.

فرانسه رياست ادواری اتحاديه اروپا را بر عهده دارد و ميانجی توافقی ميان روسيه و گرجستان در اين ماه برای آتش بس در منازعه دو کشور بود.

گروه هفت قدرت صنعتی روز چهارشنبه قويا اقدام روسيه را در به رسميت شناختن مناطق شورشی اوسيتيای جنوبی و آبخازيه به عنوان کشورهائی مستقل تقبيح و محکوم کرد.

در همين حال نيکلا سارکوزی رئيس جمهوری فرانسه و آقای مدويدوف در باره گرجستان تماس تلفنی يک ساعته ای داشتند. يک اطلاعيه کرملين ميگويد رئيس جمهوری روسيه در جريان اين گفتگو تاکيد کرد که نيروهای گرجستان بايد آنگونه که در توافق آتش بس توصيه شده است به محل های دائمی استقرار شان بازگردند.

سربازان گرجستان روز هفتم اوت برای برقراری کنترل بر اوسيتيای جنوبی به اين منطقه انشعابی رفتند. روسيه با فرستادن تانک و هزاران سرباز واکنش نشان داد و گفت مجبور بوده است از اتباع روسيه در آنجا حفاظت کند.

XS
SM
MD
LG