لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۸

گزارش تحليلی: پيروزی تيم ملی فوتبال ايران در برابر جمهوری آذربايجان


تيم ملی فوتبال ايران پيش از آغاز رقابتهای خود در دور پايانی مسابقات مقدماتی جام جهانی ٢٠١٠ آفريقای جنوبی و ديدار با تيم عربستان سعودی، درآخرين ديدار تدارکاتی خود، چهارشنبه شب، در ورزشگاه آزادی تهران به مصاف تيم ملی جمهوری آذربايجان رفت.

اين در حالی بود كه از جمع بازيكنان ايرانی شاغل در ليگ های خارجی فقط رسول خطيب، محمد نصرتی، و مهرزاد معدنچی در اردو حضور داشتند. نيمه اول بازی دوتيم، کسل کننده تر از آن بود که تعداد اندک تماشگر حاضر در ورزشگاه به وجد بيايند. اما در وقت دوم تيم ايران بازی نسبتا بهتری را ارايه داد و حرکات خوب حسين كعبی و غلامرضا رضايی چند موقعيت گلزنی را برای ايران بهمراه داشت.

اما نتيجه ی تعويض های علی دايی و بازی هجومی تيم ايران تنها يک گل بود . اين گل نيز در دقايق پايانی و هشت دقيقه به پايان بازی توسط محمد نوری هافبك تازه وارد با پاس خوب مجيد غلام نژاد با ضربه سر به ثمر رسيد.

اما از نکات قابل توجه اين ديدار اين بود که باز هم موتور تيم ايران دير گرم شد و در دقايق پايانی تيم ايران نبض بازی را در دست گرفت. تيم ايران در لحظات پايانی ميتوانست نتيجه بازی را دو برابر كند اما ميلاد ميداودی در فرصتی عالی توپ را به بيرون زد .

اين نتيجه برغم پيروزی ايران، حاوی نشانه های خطر برای تيم ملی ايران است، چرا که تيم آذربايجان حريف تداكارتی تيم ملی فوتبال ايران، در تورنمنت دو روزه ی اروميه، مقابل تيم منطقه كردستانِ عراق، ٨ بر ٢، تن به شكست داد.

تيم ملی ايران٣٠ ام مرداد قرار بود مقابل ازبکستان قرار گيرد، اما علی دايی آن ديدار را لغو کرد. بهر حال نتيجه يک بر صفر پيروزی مقابل تيم برتی فوگتس و يورگن گده، برای شاگردان علی دايی خوشحال کننده نيست. بازيکنانی چون وحيد هاشميان جواد نكونام، مسعود شجاعی، اندرانيك تيموريان، در مسابقات مقدماتی جام جهانی ميتوانند گره گشای تيم ايران باشند.

ايران در بازی با تيم نه چندان مطرحِ آذربايجان به يک گل قناعت کرد،در حاليکه بايد ١٦ شهريور ماه نخستين بازی خود را در چارچوب مرحله دوم مقدماتی جام جهانی در شهر جده با عربستان برگزار كند. تيم ايران روز جمعه هشتم شهريور با ٢٢ بازيكن عازم جزيره كيش ميشود تا خود را در اردويی ٤ روزه، برای ديدار مقابل عربستان آماده كند. بايد منتظر شد و ديد که در اين مرحله، تيم ايران به سکانداری علی دايی چه خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG