لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۵

شب دوم کنوانسیون و اتحاد حزبی  


از سیامک دهقانپور

سناتوردموکرات هیلری کلینتون سخنرانی رسمی خود را در دومین شب کنوانسیون حزب دموکرات در حمایت از رقیب دموکراتش سناتور براک اوباما در شرایطی ایراد کرد که هنوز درباره ی میزان یکپارچگی حزب دموکرات تردیدهایی وجود دارد.

چارلز رنگل، قانونگذار متنقذ آمریکایی آفریقایی تبار ایالت نیویورک و از حامیان دیرین سناتور کلینتون، در پاسخ به این پرسش صدای آمریکا که آیا حزب دموکرات با حفظ اتحاد دنور را ترک خواهد کرد گفت: «نه، کلینتون اقدامات کافی انجام داده است اما، حفظ اتحاد حزب مستلزم اقداماتی فراتر از اوست و نیازمند اقداماتی از سوی براک اوباما و حامیان هر دو است. ولی اگر پرسش این است که سرانجام حزب متحد خواهد شد پاسخ مثبت است.

آرتور دیویس، قانونگذار آمریکایی آفریقایی تبار ایالت آلاباما، به صدای آمریکا گفت: «اوباما برای دستیابی به گروه حامیان کلینتون باید مساله ی اقتصاد را در کانون کمپین قرار دهد

رودی جولیانی، شهردار پیشین نیویورک و از حامیان سرسخت سناتور جمهوریخواه جان مک کین، در گفتگو با صدای آمریکا تاکید کرد: «حزب دموکرات در حال حاضر دچار یک دو دستگی بزرگ شده است.« جولیانی با اشاره به سناتور جو بایدن می گوید: «سناتور اوباما کسی را به نامزدی معاونت خود برگزیده که ۹۰ هزار رای در انتخابات مقدماتی بدست آورد اما، کسی را که هیجده میلیون رای داشته کنار گذاشته است.» به باور جولیانی سناتور اوباما هنوز روشن نکرده است چرا کلینتون را با ۴۹ درصد آراء انتخاب نکرده است.

سناتور دموکرات بیل نلسون از ایالت فلوریدا می گوید: «طبیعی است جولیانی از موضع اپوزیسیون چنین حرفهایی بزند

جو کورزاین، فرماندار دموکرات نیوجرسی، به صدای آمریکا گفت: «ما بیش از آنچه گزارش داده می شود متحدیم و من تنشی نمی بینم بلکه مروج تنش جمهوریخواهان بودند.»

نظرسنجی های اخیر حاکی از رقابت شانه به شانه ی اوباما با سناتور جمهوریخواه جان مک کین پرسش هایی را درباره ی قابلیت های اوباما برانگیخته است.

به باور جو کورزاین، فرماندار نیوجرسی، اگر به نظرسنجی ها در ایالت های صحنه ی نبرد چون پنسیلوینیا، اوهایو و میشیگنن توجه کنیم شاهد پیشی اوباما در نظرسنجی ها هستیم و نظرسنجی جدید گالوپ از بیشتر شدن فاصله ی اوباما با مک کین نسبت به ماه ژوئیه حکایت دارد.

سناتور دبی استبناو از ایالت میشیگن معتقد است نظرسنجی های تابستان معیار مناسبی نیستند و باید در انتظار پاییز بود که مردم توجه بیشتری به انتخابات نشان می دهند.

رودی جولیانی می گوید: «دلیل عقب رفتن اوباما در برابر سناتور مک کین در نظرسنجی ها این است که مردم بیش از پیش با کم تجربگی اوباما روبرو می شوند. سناتور بایدن و سناتور کلینتون هم پیشتر به صراحت از عدم آمادگی او برای ریاست جمهوری صحبت کرده بودند.»

یکی از سخنرانان کلیدی دیشب کنوانسیون مارک وارنر، فرماندار پیشین ویرجینیا، بود که برای یکی از دو کرسی بسیار مهم سنای ویرجینیا در رقابت های انتخاباتی شرکت می کند و با حضور خوداهمیت پیروزی اوباما در آن ایالت بطور سنتی جمهوریخواه را برجسته تر کرد.

آرتور دیویس و استیو راتمن، قانونگذاران آمریکایی، هر دو خوش بین اند که ویرجینیا از کمپ ایالت های قرمز به صف ایالت های آبی بپیوندد.

XS
SM
MD
LG