لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۶

دادگاه تجديدنظر محکوميت زينب بايزيدی مدافع حقوق زنان به چهار سال زندان را تاييد کرد


دادگاه تجديدنظر محکوميت زينب بايزيدی مدافع حقوق زنان به چهار سال زندان را تاييد کرد
دادگاه تجديدنظر محکوميت زينب بايزيدی مدافع حقوق زنان به چهار سال زندان را تاييد کرد

یک دادگاه تجدیدنظر در استان آذربایجان غربی محکومیت زینب بایزیدی، مدافع حقوق زنان کرد به چهار سال زندان را تایید کرده است. خانم بایزیدی که ۲۶ سال دارد، در کمپین جمع آوری یک میلیون امضا برای پایان دادن به تبعیض قانونی علیه زنان ایران، که در سال ۲۰۰۶ آغاز شد، فعال بود.

مخاطب این کمپین که شیرین عبادی مدافع حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل از آن حمایت می کند، پارلمان ایران است و خواهان اصلاحاتی است که حقوق برابر برای زنان در ازدواج و طلاق، اعطای تابعیت ایرانی از طریق مادر به فرزندانی که دارای پدر غیر ایرانی هستند، حقوق مساوی ارث برای زنان، رفتار برابر با زنان و مردان در شهادت در دادگاه، و بازنگری قوانین دیگری که علیه زنان تیعیض روا می دارد، از آن جمله است.

زینب بایزیدی تنها فعال حقوق زنان نیست که در بازداشت رژیم ایران بسر می برد. هانا عبدی، دانشجوی روانشناسی، روز ۴ نوامبر ۲۰۰۷ در خانه پدر بزرگش در سنندج دستگیر شد. مقامات او را سه ماه در زندان انفرادی نگاهداَشتند. در ژوئن سال جاری هانا به پنج سال زندان، در شهرک ِجرمی در استان آذربایجان شرقی محکوم شد. عفو بین الملل، گروه مستقل نظارت بر حقوق بشر، می گوید خانم عبدی فقط بدلیل باورهایش و استفاده صلحجویانه از حق خود برای آزادی بیان و تشکیل انجمن بازداشت شده است و اتهاماتی که به او وارد آمده انگیزهای سیاسی دارد.

عفو بین الملل در گزارشی که در ماه ژوئیه منتشر کرد، خواهان توجه به نقض حقوق بشر از سوی رژیم تهران علیه اقلیت کرد ایران، بویژه مدافعان حقوق بشر شد. گزارش یادآور می شود که زنان کرد ایران در کوشش برای شناساندن حقوق خود با چالشی دوگانه روبرو هستند: بعنوان اعضای یک اقلیت کرد، که به حاشیه کشیده شده، و زن در یک جامعه پدر سالاری.

ایالات متحده بسهم خود از کوشش های جامعه بین المللی و مردم ایران برای برخورداری تمام ایرانیان، بدون توجه به گروه قومی، مذهب، یا جنسیت آنها، از برابری در برابر قانون و کار برد آزادانه حقوق انسانی اساسی خود پشتیبانی می کند.

XS
SM
MD
LG