لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۹

ممنوعيت خروج گلشيفته فراهانی از ايران


مقامات امنیتی در ایران گلشیفته فراهانی، هنرپیشه ایرانی را از خروج از کشور ممنوع کرده اند. گزارش می رسد ستاره ۲۵ ساله سینما برای دیداری با مدیران برنامه ها و کارگردانان فیلم در هالیوود عازم لوس آنجلس بود. گلشیفته فراهانی اخیرا در فیلم
Body of Lies ظاهر شد، فیلم جدیدی که ظاهرا رژیم ایران را ناراحت کرد. بگزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، خانم فراهانی اجازه لازم برای شرکت در یک فیلم خارجی را کسب نکرده بود.

گلشیفته فراهانی، نخستین هنرمند سینمای ایران نیست که رژیم ایران او را از سفر به خارج ممنوع می سازد. روز ۲۷ فوریه ۲۰۰۷، مقامات امنیتی مهرنوش سلوکی، فیلمساز فرانسوی ایرانی تبار را دستگیر کردند و او را به قصد " تبلیغات علیه نظام اسلامی" متهم کردند. سلوکی هنگامی که برای تهیه فیلمی در مورد آیین های تدفین و خاکسپاری برخی از اقلیت های مذهبی ایران سرگرم تحقیق بود ، یک گور جمعی در حومه تهران کشف کرد. گزارش رسید این گور در بر گیرنده اجساد هزاران زندانی سیاسی بود که رژیم آنها را در سال ۱۹۸۸ اعدام کرد. در نوامبر ۲۰۰۷، سلوکی تحت محاکمه قرار گرفت. او پس از یک ماه در زندان اوین آزاد شد، اما اجازه نیافت از کشور خارج شود.

وزارت امور خارجه امریکا در گزارشی در باره وضع حقوق بشر در ایران می گوید رژیم تهران در سال ۲۰۰۷، فیلم های داخلی را عملا سانسور می کرد، زیرا همچنان منبع اصلی تامین هزینه های تولید بود. تولید کنندگان مجبور بودند پیش از تصویب اعتبار، فیلمنامه ها و پیشنهادهای خود را تسلیم کنند. پس از آن که محمود احمدی نژاد در سال ۲۰۰۵ مقام ریاست جمهوری را در دست گرفت، شورای عالی انقلاب فرهنگی فیلم هایی را که به نظر شورا سکولاریسم، فمینیسم، رفتار غیر اخلاقی، استفاده از مواد مخدر، خشونت یا الکلیسم را تبلیغ می کنند، ممنوع ساخت. فیلم های برخی از کارگردانان داخلی اجازه نیافتند در کشور نشان داده شوند.

در ایران، فیلم ها تنها شکلی از آزادی بیان که سرکوب می شوند، نیستند. دولت آزادی آکادمیک را محدود می سازد، رویدادهای فرهنگی، از جمله کنسرت ها را سانسور می کند، و روزنامه نگاران را هدف آزار، جریمه، شکنجه و زندان قرار می دهد. قانون اساسی ایران بر آزادی بیان تاکید دارد، اما مقامات ایرانی، آنگونه که در برخورد با گلشیفته فراهانی دیده شد، این آزادی را عملا از مردم دریغ می دارند.

XS
SM
MD
LG