لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۳

گفتگوی تلفنی آقای اوباما با رئيس جمهوری فرانسه


به نوشته روزنامه پاریزین که منبع این خبردرسایر رسانه ها شد، شامگاه دوشنبه آقای باراک اوباما به رئیس جمهورفرانسه آقای نیکلا سرکوزی تلفن کرده و بمدت نیم ساعت در باره مسائل بین المللی با یکدیگر گفتگو کردند .

روزنامه می افزاید که آقای اوباما مایل بوده تا در باره نقش اتحادیه اروپا و همینطور در مورد وضعیت گرجستان و روسیه و یا افغانستان با آقای سرکوزی به رایزنی بپردازد .

نشریه همچنین به نقل از آقای کلود گه نا مشاور الیزه اضافه میکند که رئیس جمهور فرانسه علاقه زیادی به آقای اوباما داشته و در عین حال روابط بسیاردوستانه ای هم بین او و آقای مک کین وجود دارد .

و اما در موضوعی دیگر همانطور که انتظار میرفت عصر امروز آقایان کوشنروزیر خارجه وهروه موورن وزیر دفاع در برابر کمسیون خارجی مجلس حاضر و به پرسش نمایندگان پاسخ دادند . از چندی پیش نقش وحضور نظامی فرانسه در افغانستان از سوی تفکرات مختلف سیاسی زیر سئوال رفته و با آنکه سابقه کار به زمان ریاست جمهوری آقای شیراک و نخست وزیری آقای ژوسپن برمیگردد ، پرسش های جدید عاقبت و نحوه کار راجستجو میکند . وزیردفاع فرانسه اخیرا اعلام کرده بود که حمله کنندگان براساس پاره ای ازگزارشات که از شنود مکالمات آنها با اعضای طالبان تهیه شده ، به زبان افغانی صحبت نمیکردند و قدر مسلم آنها از بیرون مرزها استخدام شده اند و همین مقام ادامه میدهد که انتقاد از وضع موجود کار و سخن تازه ای نیست ، امروز افغانستان نیازبه راه حل دارد ونه انتقاد . فرانسه در بهار گذشته درکنفرانس برای جمع آوری کمک به افغانستان ، مبلغ بیست میلیارد دلار برای این کشور فراهم ساخت .

یک محقق و آشنا به منطقه و جهان عرب میگوید بعد از کشته شدن ده سرباز فرانسوی نبایستی احساسات مبنای تصمیم گیری درافعانستان بشود، بخصوص که طالبان جان تازه ای در پاکستان یافته است ودر نتیجه باقی گذاشتن افعانستان برای ملا عمر و بن لادن تشویق تروریست های یازده سپتامبراست و اگر چنین باشد تمام امیرنشین های خلیج فارس در خطر تهاجم قرار میگیرند. وی نتیجه میگیرد که افعانستان یک بن بست نیست بلکه راهی است که میتوان از آن عبور کرد .

از طرف دیگر در کمسیون مجلس وزیر دفاع آقای هروه موورن گفت هیچ نشان و یا عاملی چنین هشداری رابه ما نمیداد، و با توجه به اینکه ماموریت بی خطر وجود ندارد . امروز رئیس جمهورفرانسه اعلام کرد خانواده ده سربازی که در افغانستان کشته شدند میتوانند به جائی که عزیزانشان ساعات پایان حیاتشان را گذراندند بروند تا واقعیت دردناک را بتوانند با آخرین دیدار ازمحل هماهنگ کنند وبه این ترتیب سفری بمدت دو روزاز دوازدهم سپتامبر برای کسانی که مایل باشند فراهم شده است .

و اما در دیگر خبرهای مهم فرانسه سفرکوتاه آقای کوشنر به لبنان وسوریه نیز با اهمیت تلقی شده است واین درحالی است که آقای سرکوزی درهفته اول سپتامبر برای دو روز به دمشق میرود .

بر کسی پوشیده نیست که فرانسه در میانجی گری بین لبنان وسوریه بسیار کوشید .

آقای کوشنر که دیروز با رئیس جمهور سوریه آقای بشار اسد دیدار داشته گفت اعزام سفیر بین لبنان و سوریه تا پایان همین سال صورت خواهد گرفت. ولی در همین حال وی تعجب خود را از جانبداری سوریه درسیاست روسیه درمورد گرجستان پنهان نساخت .

سفر آقای کوشنر به سوریه اولین سفر یک وزیر فرانسوی از سال دوهزا ر و سه تا کنون است . در پی قتل رفیق حریری در سه سال پیش آقای شیراک روابط کشورش را با سوریه قطع کرد .

وبالاخره امروز تمام ورزشکاران فرانسوی که به پکن رفته بودند ضمن گردش در خیابان شانزه لیزه و دیدار با هوادارانشان به کاخ الیزه رفتند تا در ضیافتی که شخص رئیس جمهور برایشان پیشس بینی کرده شرکت کنند.

XS
SM
MD
LG