لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۰

شورشیان اسلام گرا شهر بندری سومالی را درکنترل خود گرفته اند


شورشیان اسلام گرا شهر بندری کیزمایو در جنوب سومالی را در کنترل خود گرفته اند.
درک کیلنرخبرنگار دفتر شرق آفریقای صدای آمریکا در نایروبی گزارش می دهد پس از سه روز درگیری که بنا به گفته ساکنان منطقه شصت کشته به جای گذاشت، آرامش باردیگر به این شهربازگشته است.

کیزمایو، دومین شهر بزرگ سومالی، یک بندرراهبردی درساحل جنوبی این کشور و در نزدیکی مرزهای کنیاست.
پس از حمایت ارتش اتیوپی ازدولت موقت این کشور که بار دیگرکنترل مرکز وجنوب سومالی را در آخرین روزهای سال 2006 تحت کنترل خود درآورد، کیزمایو آخرین شهری بود که دراختیار« اتحادیه دادگاههای اسلامی سومالی » قرار داشت.
اخیرا" یک گروه شبه نظامی وابسته به قبایل منطقه که ازدولت موقت حمایت کرده اداره امور شهرکیزمایو را به عهده گرفته بود.
اما پس از سه روز جنگ که روز چهارشنبه آغاز شد، الشباب، یک شاخه نظامی تندرو جنبش اسلامی، روزجمعه کنترل شهر را در دست گرفت و جنگ سالاری که در گذشته براین منطقه حکومت می کرد متواری شد.
یک سیاستمدارپیشین این قبیله، به شرط افشا نشدن نام خود به دلایل امنیتی، به خبرنگار صدای آمریکا گفت این درگیری ها بیش از شصت کشته و صدها زخمی به جای گذاشت و نه تنها بیمارستان امکانات دارویی بلکه پرستارکافی برای رسیدگی به آسیب دیدگان نداشت.
وی خاطر نشان می کند ازسیاسستمداران پیشین خواسته شده بود تا از منزل خارج نشوند.
از غروب روز جمعه آرامش به شهر بازگشته و اخباری مبنی بر حمله به مردم در منزل هایشان گزارش نشده است.
در عین حال این سیاستمدار پیشین شهرمی گوید نگرانی مردم از بی خبری از رویدادهای روزهای آينده است.
حسن آویز یک فروشنده محلی می گوید، «شهرآرام است و بار دیگرفعالیتهای بازرگانی از سر گرفته شده اند.»
او می گوید، «بیمارستانها لبریز ازتعداد بیشماری کشته و زخمی ست و گرچه منازعات فاجعه بار بودند، تغییرات عمده ای در شهر به وقوع پیوسته و به نظر می رسد مردم از این تغییر استقبال کرده اند.»
اسلام گرایان اعلام کرده اند قانون شریعت را به مرحله اجرا خواهند گذاشت.
شیخ مختار روبو، یکی ازرهبران الشباب، به خبرنگاران گفت همچون زمانی که بخشهای مرکزی و جنوبی سومالی دراواخر سال 2006 درکنترل دادگاههای اسلامی بود، اسلام گرایان نیزقانون شریعت را درشهر کیزمایو اجرا خواهند کرد.
منازعات کیزمایو سبب شد تا روزدوشنبه درجیبوتی، با حمایت سازمان ملل علائمی از امضای موافقت نامه صلح بین دولت موقت و جناح میانه رو تری ازمخالفان اسلام گرا مشاهده شود.
الشباب، که در فهرست گروههای تروریستی ایالات متحده قرار دارد، ومظنون به ارتباط با گروه القاعده است، نمایانگرشکافهایی ست که بین گروه مخالف و شکوفا شدن فرصتهای محتمل برای موفقیت آتش بس وجود دارند.
شورشیان این منطقه به رهبری اسلام گرایان، عملیات شورشی فزاینده ای را که به درگیر های عراق شباهت بسیاری دارند علیه دولت اجرا کرده بودند.
ارتش اتیوپی نیز از زمانی که کنترل موگادیشو را از دست داده ازاین شورشها حمایت کرده است.
این شورشها هزاران کشته و درگیری ها بیش ازیک میلیون آواره به جای گذاشته که، همراه با تورم شدید وخشکسالی، سومالی را به آنچه که سازمان ملل فاجعه بار ترین بحران انسانی آفریقا نامیده بدل کرده است.
منازعات اخیر شدیدترین درگیری ها درموگادیشو بوده است. تا پیش از رویدادهای هفته گذشته، کیزمایو، شهر نسبتا آرامی بود.
در حال حاضر، چشم امیدها به دولت مرکزی موقت که از حمایت بین المللی برخورداراست دوخته شده و درعین حال حامیان اتیوپیایی این دولت موقت نیزباید موضع خود را نسبت به تلاش برای باز پس گیری این شهر بندری واعزام نیروهای خود به منطقه روشن کنند.

XS
SM
MD
LG