لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۳

نگاهی به رقابت های تنیس آزاد آمریکا


چهارمین و آخرین گرند اسلم سال که از روز دوشنبه ۲۵ ام اوت - در نیویورک آغاز شده - در روز سه شنبه نیز در دور نخست پیگیری شد. درپی رقابتهای این مرحله - نامداران تنیس جهان - با پیروزی به دور بعد گام گذاشتند.

دور اول مسابقات تنيس آزاد آمریکا - در لوئیس آرمسترانگ استادیوم فلاشینگ مدوز- در نیویورک با حضور رافائل ندال اسپانیایی - نفر نخست رده بندی تنیس بازان برتر جهان- آغاز شد . ندال که قهرمانی گراند اسلم های فرنچ اوپن- ویمبلدون و مدال طلای المپک۲۰۰۸ پکن را در سال جاری کسب کرده است - در حالی پا به این میدان گذاشت که به تازگی - راجر فدرر سوئیسی را از اریکه ی قدرت و رده نخست جدول تنیس بازان ATP مسترز پایین کشیده است. فدرر بیش از ۵ سال یکه تاز تنیس جهان بود و نادال ۲۲ ساله - با کسب امتیازات رقابتهای امسال - وی را به رده دوم فرستاد. ندال در دور اول یو اس اوپن- به چابکی همیشگی خود نبود و در دیداری که ۳ ساعت طول کشید- بيورن فائو از آلمان را شکست داد. وی با نتايج هفت- شش و شش- سه و هفت- شش- نفر ۱۳۶ ام تنیس را مغلوب کرد و راهی دور بعد شد.

اما هموطنش- دیوید فرر- بخت چهارم کسب عنوان قهرمانی - در دیدار یکطرفه موفق شد برابر مارتین واسایو آرگوئلو از آرژانتین در سه ست به برتری دست یابد. اندی مورای بریتانیایی - تنیس باز رده ی ششم رنکینگ جهانی نیز در مصاف با سرجیو رویتمن از آرژانتین در سه ست کار را یکسر کرد و نام خود را در کنار نامداران دور بعد قرار داد.

ديوید نعلبندیان با همیم نتیجه بر ماركوس دانیل فائق آمد همچنین - ژیل مانفي فرانسوی موفق شد کوئواس از اروگوئه را حذف کند. همچنین در آخرین پیکار های دور نخست مردان شب گذشته - خوان مارتین دل پوترو از آرژانتین - هموطنش- گیلرمو کاناس را حذف کرد و جیمز بلیك آمریکایی ۳ بر ۲ از سد دیگر آمریکایی میدان دونالد یانگ گذشت.

جدال تنیس بازان زن برتر جهان:
اما در دیدارهای دور نخست تنیس زنان- آنا چاکوتادزه روس - نفر دهم تنیس بازان زن جهان - برابر هموطنش- اکاترینا ماکارو وا ۲ بر یک به پیروزی رسید تا راهی دور بعد شود.

نفر پنجم تنیس زنان - النا دمینتوا - دیگر تنیس باز روسیه نیز در پیکار با آکگول آماندوُوا ازبکستان - دشواری کمتری داشت و در دو ست وی را شکست داد. همچنین- قهرمان ۱۹۹۸ این مسابقات - لیندسی داونپورت آمریکایی - با تجربه ترین تنیس باز حاضر در رقابتهای یو اس اوپن- که بدلیل عمل جراحی بر روی زانوی خود - مدتی از میادین بدور بود- دردو ست متوالی- آلکساندرا وژنیاک از کانادا مغلوب کرد.

دیگر قهرمان سابق این میدان- سِوتلانا کوزنتسوای روس- بخت سوم فتح جام- که در سال ۲۰۰۴ قهرمان یو اس اوپن شد در برابر حرف چینی خود که رده ی ۲۴۳ ام جهان را داراست قرار گرفت. کوزنتسوا در دو ست- شائو ژانگ را ناکام کرد و خود به مرحله بعد صعود نمود. يلنا يانکويچ از صربستان- هم موفق شد- کوکو واندِوِگ از آمريکا را حذف کند. وی در دور بعد - سوفیا آرویدسون سوئدی را برابر خود خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG