لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۲

وزیر امور خارجه آمریکا می گوید مذاکرات صلح خاورمیانه پیش می رود


کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا، می گوید به باور او مذاکرات صلح خاورمیانه، علیرغم ادامه توسعه محله های یهودی نشین در کرانه غربی، پیش می رود.

رایس این موضوع را امروز، سه شنبه، در یک کنفرانس خبری در شهر رام اله در کرانه غربی، در پی دیداری با محمود عباس رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی عنوان کرد. او گفت پرزیدنت بوش به روند صلح همچنان پای بند است، و اگر مذاکرات آسان می بود، کسی باید مساله را مدت ها پیش حل می کرد.

محمود عباس تاکید کرد که دو طرف پیشرفت می کنند، اما افزود پروژه های خانه سازی اسراییل در سرزمین های اشغالی مانع اصلی در روند صلح است.

تزیپی لیونی، وزیر امور خارجه اسراییل، پس از ملاقات با رایس گفت فعالیت خانه سازی کاهش یافته است و نباید بر مذاکرات صلح نفوذ کند. او شکایت های فلسطینیان از خانه سازی را اقدامی برای خارج ساختن مذاکرات از مسیر فعلی توصیف کرد.

یک گروه صلح طلب اسراییلی اخیرا در گزارشی گفت اسراییل از سال گذشته شتاب توسعه محله ها را تقریبا دو برابر کرده است، و تعداد آنها از ۲۳۰ باب خانه جدید در سال ۲۰۰۷ به ۴۴۳ باب در سال جاری افزایش یافته است.

فلسطینیان از اسراییل خواسته اند فعالیت های خانه سازی را متوقف کنند.

در رویدادی دیگر، اسراییل روز سه شنبه گذرگاه های مرزی با نوار غزه را بست، بی آنکه توضیح دهد گذرگاه ها تا چه زمانی بسته باقی خواهند ماند. ارتش اسراییل گفت اهود باراک، وزیر دفاع، دستور بستن گذرگاه ها را صادر کرد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که ستیزه گران در غزه روز دوشنبه با پرتاب راکت هایی از سوی دیگر مرز، آتش بس را نقض کردند.

XS
SM
MD
LG